10 yılda kimyasal gübre kullanımı 5 milyon ton arttı

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Organik bitkisel üretimde daima gündem yaratılmasına karşın yıllara baktığımızda organik tarım yapan ...


CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Organik bitkisel üretimde daima gündem yaratılmasına karşın yıllara baktığımızda organik tarım yapan çiftçi sayısında değerli ölçüde düşme görülmektedir. Çiftçi kayıt sisteminde 2 milyon çiftçi bulunmasına rağmen, yalnızca 52 bin çiftçinin organik tarım yapması ve bir evvelki yıla göre  organik tarım yapan çiftçi sayısının azalması bu bağlamda yapılması gereken çalışmalarda iktidarın beceriksizliğini göstermektedir” dedi.

‘DÜŞÜNMEK GEREKİR’

Kimyasal gübre (azotlu, potaslı, fosforlu) kullanımının da her geçen yıl önemli oranlarda arttığını belirten Gürer, “2010’da 9 milyon 952 bin 752 ton kimyasal gübre kullanılırken bu sayı 2015’te 10 milyon 777 bin 779 tona, 2020 yılında ise tarihin en yüksek düzeyine çıkarak 14 milyon 495 bin 815 tona yükselmiştir. Yani 10 yılda kimyasal gübre kullanımının yaklaşık 5 milyon ton artması, tarım alanları azalırken üzerine düşünülmesi gereken bir durumdur” diye konuştu.

TÜİK’e nazaran artırım %45 gerçekte ise yüzde 100

Türkiye İstatistik Kurumu’nun yıllık gübre artırımını yüzde 45 olarak açıkladığına da dikkat çeken Gürer, “Bu fiyat neye nazaran hesaplandı? Hiç kullanılmayan eserlerle mi belirlendi? 2020 Ağustos ayında tonu 1.800 TL olan üre gübre 4 bin 200 TL’ye çıktı. DAP 6 bin lirayı aştı. Gübre almış başını gidiyor, %100 artırım geldi” dedi.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir