12 yaşındaki çocuk, NFT ile 322 bin dolar kazandı

Türkçe karşılığı "değiştirilemez token" olan non-fungible token (NFT), blockchain ağı üzerinde şifrelenmiş, bir eşi daha olmayan token manasına ...


Türkçe karşılığı “değiştirilemez token” olan non-fungible token (NFT), blockchain ağı üzerinde şifrelenmiş, bir eşi daha olmayan token manasına geliyor. Bu teknoloji, son aylarda epeyce tanınan hale geldi.

Yılın birinci çeyreğinde 1 milyar dolara ulaşarak rekor kıran NFT satışları, birinci 6 aylık devirde ise 2.5 milyar dolara kadar çıkmıştı.

12 YAŞINDAKİ ÇOCUĞUN KOLEKSİYONU REKOR FİYATA SATILDI

12 yaşındaki Benyamin Ahmed’in Weird Whales (Garip Balinalar) ismini verdiği bir NFT koleksiyonu, 9 saat içinde tükendi ve 322 bin dolar kazandırdı.

Ahmed, NFT’ye çevirebileceği fotoğrafları Photoshop yardımıyla oluşturmaya başladı. Lakin bunun çok fazla vakit aldığını gören çocuk, babasından yardım istedi.

Akabinde babası Imran Ahmed, python komut evrakı kullanarak tonlarca NFT oluşturmanın daha kolay bir yolunu buldu ve ortaya aşağıdaki NFT koleksiyonu çıktı.

NFT NEDİR

“Değiştirilemez token” manasına gelen (NFT), blockchain ağı üzerinde şifrelenmiş, bir eşi daha olmayan varlıklara deniyor.

Olağan coin ve token kavramından farklı biçimde çalışan NFT; eşsiz, değiştirilemez, yepyeniliği ve mülkiyet hakkı sahibine ilişkin olan bir varlıktır.

NFT; resim, görüntü yahut oyun içi öğe gibi maddi olmayan bir dijital öğeyi temsil ediyor ve bu ögelerin sahipleri, blok zincirine kaydediliyor.

Eşsiz tokenler (NFT) çoklukla koleksiyon, dijital sahiplik ve mülkiyet hakları alanında tercih ediliyor. Ayrıyeten kripto sanat yapıtları, dijital koleksiyon eserleri ve çevrimiçi oyunlarda yer alan eşsiz dijital öğeler üzere çeşitli alanlarda da NFT kullanılıyor.

Geçtiğimiz aylarda Twitter CEO’su Jack Dorsey’in 2006 yılında kendi platformunda paylaştığı “twttr’ımı kuruyorum” formundaki birinci tweet’i NFT olarak şifrelenmiş ve 2.9 milyon dolara satılmıştı.

Öte yandan, birkaç hafta evvel World Wide Web’in mucidi olan Berners-Lee; internet ağını oluşturmak için yazdığı kodları NFT olarak 5.4 milyon dolara satmıştı.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir