3.1 milyarlık ikinci Kanal İstanbul İhalesinin sonucu açıklandı

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan'ın “Çılgın” projesinde bir büyük ihale daha sonuçlandı. Geniş çevreler tarafından ağır ...


Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın “Çılgın” projesinde bir büyük ihale daha sonuçlandı. Geniş çevreler tarafından ağır halde eleştirilen Kanal İstanbul Projesi’ne hazırlık kademesi olarak bedellendirilen yol, su, elektrik, doğalgaz vb sınırları deplase işlerinden birincisi için 27 Haziran’da merasim düzenlenmişti. Kanal İstanbul’un üzerine inşa edilecek birinci köprü olan Sazlıdere Köprüsü’nün temeli, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iştirakiyle atılmıştı.

27 Haziran’daki bu merasimin çabucak akabinde, bir gün sonra bâtın kapaklı yeni bir ihale yapıldığı ortaya çıktı. Kamu İhale Kanunu’nun sarsıntı, afet üzere inanılmaz haller için öngördüğü 21-b Pazarlık metoduyla duyuru ilanına çıkılmadan, yani kimseye duyurulmadan, özel olarak davet edilen şirketler ortasında yapılan ihalenin sonucu bugün açıklandı.

“Halkalı-Kapıkule Yeni Demiryolu İnşaatı Kapsamında Halkalı-Ispartakule Ortası (Kanal İstanbul Geçişi) Demiryolu Sınırı İnşaatı İle Elektromekanik Sistemlerinin Temini ve Yapımı” isimli iş için 3 milyar 568 milyon lira yaklaşık maliyet hesaplanmıştı.

5 firma ya da ortaklıktan  teklif alındı. İhale, özel olarak davet edilen Gülermak-Yapı ve Yapı-Taşyapı iş iştirakine verildi. İhale bedeli 3 milyar 111 milyon 362 bin lira olarak açıklandı.

9 Ağustos günü imzalanan kontrata nazaran 23 Ağustos’ta başlayacak inşaat, 4 Kasım 2024’te tamamlanacak.

GÜLERMAK’IN BİTMEYEN SABİHA GÖKÇEN METROSU İŞİ

Sabiha Gökçen’e uzanacak metro projesi ihalesi 2014 yılında yapıldı. 4 istasyon ve yaklaşık 7.4 kilometre uzunluğundaki proje 169.5 milyon Euro’ya Gülermak-YSE ortaklığı’na verildi. Kontrata nazaran inşaat 16 Mart 2015’te başlayacak ve 1 Mart 2018’de bitecekti. Fakat proje sessiz sedasız durduruldu. İnşaat, İmamoğlu’nun seçilmesi sonrası alınan milletlerarası kredi ile  tekrar hareketlendi.


YAPI VE YAPI KAMU İHALELERİNİN GÖZDESİ

Yapı & Yapı 100 bin lira sermaye ile 2004 yılında kuruldu. O tarihten bu yana 7 sefer sermaye artışına giden şirket, sermayesini 118 milyon 910 bin liraya çıkardı.

Yapı ve Yapı, 5 yılda aldığı 12 büyük ihalede 6 milyar 320 milyon liralık kontrat imzaladı. Zafer Yıldırım’ın sahibi olduğu Yapı&Yapı halihazırda İstanbul Finans Merkezi’ndeki SPK binası ve özel proje alanı ile Etiler’deki Polis Meslek Yüksekokulu toprağındaki KİPTAŞ’ın projesinin inşaatını yürütüyor. Emlak Konut GYO’nun Başakşehir’deki Kuzey Yakası isimli ofis projesini de inşa eden Yapı & Yapı, kamudan aldığı etraf düzenleme ve park ihaleleriyle de biliniyor. Ankara AKM ve Millet Bahçesi, Başakşehir Millet Bahçesi, Hoşdere Hayatpark projesi ve Maltepe kıyısındaki 1 milyon 250 bin metrekare dolgu yapılarak hayata geçirilen Orhangazi Kent Parkı firmanın projeleri ortasında yer alıyor. 


TAŞYAPI HAZİRAN’DA PEŞ PEŞE BÜYÜK İHALELER ALDI

Emrullah Turanlı’nın sahibi olduğu Taşyapı, 2021 yılı Haziran ayında üst üste büyük ihaleler aldı. Birinci olarak 4 Haziran’da yapılan ihaleyle 204.3 milyon liralık Kahramankazan-Kızılcahamam Devlet Yolu ihalesini alan Taşyapı, bir hafta sonra 11 Haziran’da KKTC’nin yarısının 150.1 milyon liralık karayolu ihalesini aldı. Firma 26 Haziran’da da 3.1 milyarlık Halkalı-Ispartakule Ortası (Kanal İstanbul Geçişi) Demiryolu Sınırı İnşaatı ihalesine imza attı.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir