40’tan fazla ülkede ormanlar alev alev

Dünyanın dört bir yanında Türkiye dahil 40’tan fazla ülkede devam eden orman yangınları, milyonlarca dönümlük alanları küle çevirdi. Amerikan ...


Dünyanın dört bir yanında Türkiye dahil 40’tan fazla ülkede devam eden orman yangınları, milyonlarca dönümlük alanları küle çevirdi.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), dünya genelini kasıp kavuran orman yangınlarına ait uydu haritasını paylaştı.

40’TAN FAZLA ÜLKE ALEVLERLE UĞRAŞ EDİYOR

Haritaya nazaran yangınlar Afrika’dan Amerika ve Avrupa başta olmak üzere dünyanın çabucak hemen her yerine uzandı. NASA’nın Yangın Bilgilendirme ve Kaynak İdaresi Sistemi FIRMS’e nazaran 40’tan fazla ülkede alevlerle gayret edilirken, son 7 günde en fazla orman yangını Angola, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Zambiya, Güney Afrika, Tanzanya, Mozambik üzere Afrika’nın güneyindeki ülkelerde ve Brezilya, ABD, Şili, Peru ve Paraguay’da görüldü.

Avrupa’da ise bilhassa İtalya, Yunanistan ve İspanya üzere Güney Avrupa ülkelerinin alevlerle boğuştuğu göze çarptı. Avrupa ülkelerinde farklı boyutlardaki yangınlar en az 1 haftadır sürerken, Rusya’nın kuzeyi de Temmuz ayının ortasından bu yana alevlere teslim oldu.

Ayrıyeten Ukrayna’da da orman yangınları görüldü. Ayrıyeten Arjantin, Bolivya, Venezuela, Meksika, Zimbabwe, Namibya, Uganda, Botswana, Nijerya, Belarus, İran, Kuveyt, Çin, Vietnam, Endonezya, Avusturya, Japonya, Güney Kore ve Madagaskar’da şu anda ufak çaplı da olsa orman yangınları ile uğraş sürüyor.

YUNANİSTAN’DA 24 SAATTE 50 YANGIN

Avrupa’da devam eden şiddetli orman yangınlarında binlerce hektarlık alan küle döndü, binlerce kişi de tahliye edildi. Geçtiğimiz hafta Avrupa’da tesirini gösteren sıcak hava nedeniyle Yunanistan’ın birtakım bölgelerinde sıcaklık 40 derecenin üzerine çıkarken, ülkenin çeşitli bölgelerinde günlerdir orman yangınlarıyla başa çıkılmaya çalışıyor.

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis, Salı günü yaptığı açıklamada, ülkede 24 saat içinde 50 yangın çıktığı ve muhtemelen daha fazlasının çıkacağı konusunda ikazda bulundu.

İSPANYA’NIN KATALONYA BÖLGESİNDE BİN 200 HEKTAR YANDI

İspanya’nın Katalonya bölgesinde ise geçtiğimiz hafta çıkan orman yangınında 24 saatten kısa bir müddette bin 200 hektardan fazla alan kül oldu. 400 kişinin meydana gelen yangın nedeniyle tahliye edildiği aktarıldı.

İTALYA’NIN SARDİNYA ADASI’NDA 20 BİN HEKTAR YANDI

NASA’nın yangınlara ait yayınladığı uydu imgelerine nazaran İtalya’nın bilhassa güney bölgelerinde yoğunlukta olmak üzere ülkedeki orman yangınlarının bir müddettir devam ettiği kaydedildi. Geçtiğimiz hafta Sardinya adasında çıkan yangın üzerine, Avrupa Birliği (AB) İtalya’ya 4 yangın söndürme uçağı gönderirken, yetkililer 20 bin hektar arazinin yandığını ve bin 500 kişinin bölgeden tahliye edildiği bilgisini paylaştı.

BALKANLARIN GÜNEY BÖLGELERİ DE YANIYOR

NASA’dan alınan uydu imajlarına nazaran AB üyesi ülkelerden olan Romanya’nın bilhassa güney bölgelerinde ağırlaşan orman yangınlarının olduğu kaydedildi. Haritada bilhassa Arnavutluk, Bulgaristan’da ağır formda yangınlar olduğu görüldü.

SİBİRYA’DA 1.5 MİLYON HEKTAR ALAN YANDI

Rusya’nın en soğuk bölgesi olarak bilinen Sibirya’daki Yakutistan’da haftalar evvel başlayan orman yangınları devam ediyor. Acil Durumlar Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya nazaran yangınlar, 1.5 milyon hektardan fazla alanı yaktı. Copernicus Atmosfer İzleme Servisi’ne (CAMS) nazaran, bölgedeki yangınların 150 megaton karbondioksit salınımı olduğu belirtildi. Uzmanlar, bu yıl Yakutistan’ın Haziran 1888 yılından bu yana gördüğü en yüksek sıcaklığa ulaştığını kaydetti.

KALİFORNİYA’DA 200 BİN DÖNÜM ALAN YANDI

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde de tarihin en büyük orman yangınında 200 bin dönüm alanın yandığı belirtildi. Hala devam eden Dixie yangınında bölgedeki Butte ve Plumas ilçelerindeki 7 bin 800’den fazla kişi tahliye edildi. Kaliforniya Ormancılık ve Yangından Korunma Servisine nazaran Cuma günü bölgedeki yangının sırf yüzde 23’ü denetim altına alındı.

KANADA’DA BİR KASABANIN YÜZDE 90’I YANDI

Geçtiğimiz ay Kanada’da kaydedilen çok sıcaklar, ülkenin çeşitli yerlerinde orman yangınlarını tetiklerken, birçok konut kullanılamaz hale geldi. Haziran ayında 49.6 derece sıcaklığa ulaşan Lytton kabası civarındaki yangında kasabanın yüzde 90’ını kül oldu.

BREZİLYA’DA AMAZON ORMANLARINDA 926 KİLOMETREKARELİK ALAN YANDI

Brezilya Ulusal Uzay Araştırmaları Enstitüsü’nün (INPE) bilgilerine nazaran Haziran ayında Amazon ormanlarında çıkan yangınlar nedeniyle 926 kilometrekare alanın kaybedildiği belirtildi. Amazondaki ormansızlaşmanın, Haziran ayında bir evvelki yıla nazaran yüzde 2 arttığı kaydedildi.

GÜNEY AFRİKA’DAKİ BİR KASABADA 5 BİN HEKTAR YANDI

NASA’nın uydu imajlarına nazaran en fazla orman yangınlarının meydana geldiği Güney Afrika’da geçtiğimiz hafta Dordrect isimli bir kasabanın yakınlarındaki bir orman yangında lokal kaynaklar en az 5 bin hektarlık alanın yandığını, bölgede çok sayıda büyükbaş hayvanın da telef olduğunu belirtti.

LÜBNAN’DA YANGIN 11 KİLOMETRELİK ALANA YAYILDI

Lübnan’da da çok sıcaklık nedeniyle başlayan yangınlar ormanlık alanı küle çevirdi. Ülkenin kuzeyindeki Akkar bölgesine bağlı ormanlık alanda çıkan yangının 11 kilometrekarelik bir alana yayıldığı ve yangın nedeniyle 1 kişi hayatını kaybettiği belirtildi.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir