6 günde 144 orman yangını 86 kırsal alan yangını çıktı

OGM'den yapılan açıklamaya nazaran, 28 Temmuz – 2 Ağustos tarihlerinde Türkiye'nin birçok vilayetinde çıkan toplam 144 orman yangınının 134'ü ...


OGM’den yapılan açıklamaya nazaran, 28 Temmuz – 2 Ağustos tarihlerinde Türkiye’nin birçok vilayetinde çıkan toplam 144 orman yangınının 134’ü denetim altına alındı. 5 vilayette devam eden 10 yangını ise denetim altına alma çalışmaları süratle sürüyor.

“16 SU ATAN UÇAK 10 YANGINA MÜDAHALE EDİYOR”

Tüm yangın takımları ile son ateş sönene kadar uğraşa devam edeceklerini vurgulayan Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, şunları tabir etti:

* Pek çok noktada birebir anda başlayan ve şimdi denetim altına alınmayan Antalya Manavgat ve Marmaris yangınlarında maalesef can ve mal kayıpları yaşadık.

* Öteki yangınlarda da misal durumların yaşanmaması için canla başla gayretimiz sürüyor. Antalya’da 2, Muğla’da 5, Adana, Isparta’da ve Denizli’de 1’er adet olmak üzere, devam eden 10 orman yangını için toplam 16 su atan, 9 İHA, 45 helikopter, 6 idare helikopteri olmak üzere toplam 51 helikopter, 1 insansız helikopter, 805 arazöz ve su tankeri, 150 iş makinası ve 5 bin 200 çalışanımız vazife yapıyor.

Açıklamasında can kayıplarından duydukları üzüntüyü belirten Karacabey sözlerini şöyle sürdürdü:

* Yangınlara karşı verdiğimiz çabada Orman Teşkilatı olarak iki kahramanımızı şehit vermenin büyük kederini yaşıyoruz. Yeniden yangınlardan etkilenerek hayatlarını yitiren 5 vatandaşımızı da kaybetmenin hüznü içerisindeyiz.

* Hayatını kaybeden şehitlerimize ve vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet ve yakınlarına sabır diliyorum. Yangından etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, takviyelerini esirgemeyen tüm kamu kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum.

“VATANDAŞA DA BÜYÜK SORUMLULUK DÜŞÜYOR”

Karacabey ayrıca, “Biz, her can için gayret ederken, bilhassa toplumsal medyada çok fazla spekülatif bilgi dolaşıyor. Herkesi resmi kaynaklardan bilgi almaya ve uğraşa dayanak olmaya davet ediyoruz” dedi.

Yangından etkilenen vatandaşların yaralarını sarmak için devletin tüm imkanlarının seferber edileceğine dikkat çeken Bekir Karacabey şunları söyledi:

* Biz, her vakit olduğu üzere yangın sonrası alanın temizlenmesi, rehabilitasyonu ve tekrar ağaçlandırılması için çalışmaya devam edeceğiz. Lakin burada vatandaşlarımıza da büyük bir sorumluluk düşüyor.

* İstatistiklerle bilindiği üzere yangınların yüzde 90’i insan kaynaklı sebeplerden çıkıyor. Ormanları korumak vatanı korumaktır. Yeşil vatana sahip çıkmak için herkes hassasiyet göstermelidir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir