60 yaş üstü ve engelli doktorlara yeni düzenleme

Sıhhat Bakanlığı Özel Hastaneler Yönetmeliği’nde değişiklik yaptı. Buna nazaran 60 yaş üstü ve yüzde 60 engelli tabipler özel hastanelerde boş ...


Sıhhat Bakanlığı Özel Hastaneler Yönetmeliği’nde değişiklik yaptı. Buna nazaran 60 yaş üstü ve yüzde 60 engelli tabipler özel hastanelerde boş takım olmasa da çalışabilecek.

Tıpkı düzenlemeyle kadrosuzluk nedeniyle emekli olan hekimler da birebir formda çalışmaya devam edebilecek. Hekimlerin bu hakları çalıştığı kuruluştan ayrılarak öteki kuruluşta çalışmak istemesi halinde de birebir biçimde devam edecek.

Yeni düzenleme şöyle: 

UNSUR 1 – 27/3/2002 tarihli ve 24708 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Özel Hastaneler Yönetmeliğinin ek 5 inci unsurunun birinci fıkrasının (e) bendinin (3) numaralı alt bendi aşağıdaki halde değiştirilmiştir.

“3) 60 yaşını dolduran tabipler ile engellilik oranı en az yüzde 60 olan tabipler özel hastanelerde boş takım kuralı aranmaksızın çalışabilir. Bu fıkra kapsamında çalışan tabipler 1219 sayılı Kanunun 12 nci unsuruna uygun olmak kaydıyla planlama kapsamındaki iki özel sıhhat kuruluşunda daha çalışabilir. Bu kuruluşlardan bir tanesi çalıştığı vilayet dışında planlama kapsamındaki bir özel sıhhat kuruluşu da olabilir.”

UNSUR 2 – Birebir Yönetmeliğin süreksiz 9 uncu hususuna aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

“Bu fıkranın yürürlüğe girdiği tarih prestijiyle ek 5 inci unsurun birinci fıkrasının (e) bendinin (3) numaralı alt bendi kapsamında çalışmakta olan kadrosuzluk nedeniyle emekli olan tabipler tıpkı halde çalışmaya devam edebilirler. Tabiplerin bu hakları çalıştığı kuruluştan ayrılarak öteki kuruluşta çalışmak istemesi halinde de tıpkı halde devam eder.”

UNSUR 3 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

UNSUR 4 – Bu Yönetmelik kararlarını Sıhhat Bakanı yürütür.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir