600 Bin TL’ye makam aracı alan AKP’li başkan: Şahin alacak halimiz yok ya…

Kamuda tasarruf önlemleri kapsamında genelge yayımlanmasına rağmen Elazığ'ın AKP'li Yurtbaşı Belde Lideri Yasin Yılmaz'ın 2010 model AUDI marka ...


Kamuda tasarruf önlemleri kapsamında genelge yayımlanmasına rağmen Elazığ’ın AKP’li Yurtbaşı Belde Lideri Yasin Yılmaz’ın 2010 model AUDI marka makam aracının değiştirip yerine 600 bin TL kıymetinde yeniden 2016 model AUDI siyah marka makam aracı aldığı ortaya çıktı.

Cumhurbaşkanlığı geçen haziran ayında kamuda tasarruf önlemleri genelgesi yayımlamıştı. Genelgede kamu kurumlarında 2020 yılındaki taşıt sayılarının, 2023 sonuna kadar en az yüzde 20 oranında azaltılacağı da belirtilmişti.

AKP’li belediye liderine reaksiyon gösteren DEVA Partisi Elazığ Vilayet Lideri Mehmet Kangal, “Bir belde belediyesinin dahi, yaklaşık bedeli 600 bin civarında olan, AUDI marka lüks makam aracı temin etmiş olması, israf kültürünün en açık örneğidir” diye kaydetti.

“İSTESEM 1 BUÇUK MİLYONA SIFIR AUDİ ALABİLİRDİM”

Makam aracı alım kararının geçen sene meclisin onayından geçtiğini belirten Yurtbaşı Belde Belediye Lideri AKP’li Yasin Yılmaz, “Eski aracımızı ihaleyle 200 bin TL’ye sattık. 400 bin küsur daha üzerine koyarak 2016 model AUDI marka aracı aldık. Araç alımıyla ilgili 1 sene evvel belediye meclis kararı almıştık. Eski aracımız 600 bindeydi, 20-30 bin TL masrafı çıkıyordu. Yoksa ben gidip 1 buçuk milyona sıfır AUDI marka araç da alabilirdim. Paramız var belediyemizin 33 milyon geliri var, şuan kasamızda 10 milyon paramız var. İstesem 1 buçuk milyona otomobilde alırdım. Devleti neden ziyana sokalım 66 binde olan bir araç aldık” diye konuştu.

“ŞAHİN ALACAK HALİMİZ YOK YA…”

AUDI makam aracının ikinci el olduğunu belirten Yılmaz, “Ortada lüks bir otomobil yok. Cumhurbaşkanımızın tasarruf önlemleriyle ilgili yapmış olduğu ihtar lüks araçlar almayın ikazında bulunuyor. Bizde bu ihtara uyarak bu aracı aldık gidip Şahin alacak halimiz yok ya… Ben 4 aydır otomobilimi satmışım 4 aydır bir otomobilde kiralamadım kendime ve bu aracı da satın aldım. Birçok belediye lideri 7 bin TL, 10 bin TL vererek araç kiralıyor lakin ben kiralamadım. 4 ay arkadaşlarımın araçlarına binip geziyordum. Hangi belediye lideri bunu yapar kaldı ki benim bütçemde var” tabirlerini kullandı.

“CUMHURBAŞKANLIĞI GENELGESİ YALNIZCA YAZI ÜZERİNDE KALMIŞ”

AKP iktidarında periyodunda kamuda araç saltanatının yaşandığını belirten DEVA Partisi Elazığ Vilayet Lideri Mehmet Kangal şunları söyledi:

* Lüks makam arabaları, uzun müddettir Türkiye’nin gündeminden hiç düşmeyen bir mevzu. Bilhassa mevcut iktidar devrinde daima tenkitlerin odağı haline gelen bu konu, bir kısım yöneticilerin ferdî zevklerinin tatmin edilme isteği sonucunda, kamu kaynaklarının boş yere israf edilmesi ile sonuçlanmıştır.

* Sayıştay raporlarında dahi yer alan bu tespitler,  AKP iktidarında kamuda yaşanan araç saltanatını gözler önüne sermiştir. Bu ve daha birçok mevzuda yıllardır devam eden israf anlayışına karşı yükselen reaksiyonlar sebebi ile yakın bir vakit evvel Cumhurbaşkanlığı tarafından kamu kurum ve kuruluşlarının harcamalarında tasarruf sağlanması ve kamu kaynaklarının tesirli, ekonomik ve verimli kullanımına ait “tasarruf tedbirleri” genelgesi yayımladı.

* Bu genelgeye nazaran, kamu kurum ve kuruluşlarınca taşıt edinimleri gereksinim tahlillerine dayandırılacak, acil ve zarurî haller dışında her ne suretle olursa olsun yeni taşıt edinilmeyecekti. Ayrıyeten hiçbir makama yabancı menşeli taşıt, makam aracı olarak tahsis edilmeyecekti. Fakat bu kurallar gördüğümüz o ki yalnızca yazı üzerinde kalmış, iş uygulamaya gelince eski anlayışların hala devam ettiği görülmüştür.

“İSRAF KÜLTÜRÜNÜN EN AÇIK ÖRNEĞİDİR”

Ülkede yaşanan ekonomik krize karşın kamu kurumlarında lüks araç alımlarının devam ettiğine dikkat çeken Kangal, kelamlarını şöyle sürdürdü:

* Bir belde belediyesinin dahi, yaklaşık pahası 600 bin civarında olan, AUDI marka lüks makam aracı temin etmiş olması, israf kültürünün en açık örneğidir. Ülkemizin içinde bulunduğu bu ekonomik kriz ortamında, kurumların böylesine pervasızca lüks arayışında olması, vatandaşımızın halini hiçe sayma, onların gözünün içine baka baka saltanat sürmekten diğer bir şey değildir.

* Şunu unutmamak gerekir ki; kamu kaynaklarının gayesine uygun azami tasarruf prensiplerine riayet edilerek kullanılması, her kamu kurumu ve vazifelisi için bir vazife ve birebir vakitte bir mecburiyettir. Artık mevcut idarenin ve birebir anlayışa sahip bu çeşit kurumların eski alışkanlıklarından vazgeçerek, prestijden tasarruf etme vakti gelmiştir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir