9 yıldır öğrencisi olmayan fakültede dekan ve personeline maaş ödediler

Bolu Abant İzzet Basyal Üniversitesi'nde Bakanlar Konseyi kararı ile 2012 yılında Teknoloji fakültesi kuruldu. Yükseköğretim Kanunu'nda yer alan ...


Bolu Abant İzzet Basyal Üniversitesi’nde Bakanlar Konseyi kararı ile 2012 yılında Teknoloji fakültesi kuruldu. Yükseköğretim Kanunu’nda yer alan prensip ve asıllara riayet edilmeden açıldığı ve kurulduğu günden bugüne kadar öğrencisi olmayan fakülteye 2019 yılında dekan ve fakülte sekreteri görevlendirilerek maaş ödemesi yapıldı.

Fakültenin öğrencisi olmadığı ve atıl kaldığı halde işçi istihdam edilerek maaş ödenmesi Sayıştay raporunda ortaya çıktı.

“İLKE VE TEMELLERE RİAYET EDİLMEDEN AÇILDI”

Sayıştay’ın 2019 yılı raporunda yer alan kısımda, “2011/2605 sayılı Bakanlar Konseyi Kararının, 10.01.2012 tarih ve 28169 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla kurulan Teknoloji Fakültesi’nin 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu’nda yer alan prensip ve temellere riayet edilmeden açıldığı, uzun vakitten beri fiilen atıl durumdaki öğrencisi olmayan bu fakültede işçi istihdam edildiği ve maaşının ödendiği tespit edilmiştir” denildi.

KAYSERİ’DEN BOLU’YA DEKAN ATANDI

Raporda, kamu kaynaklarının ekonomik ve verimli kullanılmadığı da belirtilerek şu tabirlere yer verildi:

* Kelam konusu Fakültede, yalnızca Ağaç İşleri Sanayi Mühendisliği hala açık olup, öğretim üyesi sayısı kâfi olmadığından kısım faaliyette değildir.

* Buradaki fakülte sekreterliğini, Hukuk Fakültesi Fakülte Sekreterliğini de yürüten bir idari işçi yürütmekte, Dekanlık misyonunu Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Sanayi Mühendisliği Kısmı’ndan 21.08.2019 tarihinde atanan bir akademisyen yürütmektedir.

* Fakülte, hali hazırda Mimarlık Fakültesi Binası’nın taban katında bulunan AZ37- AZ38- AZ39- AZ40 numaralı odalarda faaliyetini yürütmekte, öğrencisi olmadığından rastgele bir dersliği bulunmamaktadır.

* Gereksinimler gözetilmeden ve kâfi şartlar sağlanmadan fakülte açılması hem kamu kaynaklarının ekonomik ve verimli kullanılmasına mahzur teşkil etmekte, hem de üniversitedeki öğretim elemanlarından oluşan insan kaynağının rasyonel ve faal bir halde, ayrıyeten plan, unsur ve maksatlar doğrultusunda kullanılmadığını göstermektedir. (İHA)


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir