AB ile Novavax arasında 200 milyon dozluk aşı anlaşması

Avrupa Komitesi tarafından yapılan açıklamada, ABD’li biyoteknoloji firması Novavax ile 200 milyon dozluk Covid-19 aşısı mutabakatı yapıldığı ...


Avrupa Komitesi tarafından yapılan açıklamada, ABD’li biyoteknoloji firması Novavax ile 200 milyon dozluk Covid-19 aşısı mutabakatı yapıldığı duyurularak, Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından Novavax’ın geliştirdiği Covid-19 aşısının kullanımının onaylanmasının akabinde AB üyesi ülkelerinin 200 milyon doza kadar aşı satın alabileceği aktarıldı.

Açıklamada, muahedenin AB ülkelerinin Novavax aşısından bu yıl 100 milyon doza kadar satın alma seçeneği ile 2023’e kadar ise 100 milyon ek doz satın alma opsiyonu içerdiği belirtildi.

Avrupa Komitesi Lideri Ursula von der Leyen yaptığı açıklamada, mutabakat ile AB’nin “geniş aşı portföyünü” daha da güçlendirdiğini tabir etti.

AB halihazırda AstraZeneca, Sanofi-GSK, Janssen Pharmaceutica NV, BioNTech-Pfizer, CureVac, Moderna ile aşı mukaveleleri imzaladı. Valneva ile keşif görüşmeleri tamamlanırken, daha evvel imzalanan kontratlar ile 4,4 milyar dozluk aşı garanti altına alındı.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir