ABD istihbaratı: Taliban 1 hafta içinde Kabil’i kuşatabilir

ABD'nin Afganistan'dan ayrılma sürecinin başlamasıyla Taliban ülkede kentleri denetim altına almaya başladı. Taliban militanları 18 vilayetin ...


ABD’nin Afganistan’dan ayrılma sürecinin başlamasıyla Taliban ülkede kentleri denetim altına almaya başladı.

Taliban militanları 18 vilayetin merkezini ele geçirdi.

1 HAFTADA KABİL KUŞATILABİLİR

CNN’in bir Amerikan istihbarat değerlendirmesine atıf yapan ve ismi açıklanmayan bir ABD’li diplomatik kaynağa dayandırdığı habere nazaran, Taliban’ın 3 gün ila 1 haftada Kabil’i kuşatma altına alabileceği senaryosu Washington’da bedellendiriliyor.

Daha evvel Taliban’ın Kabil’i izole edebileceği müddet için daha uzun bir dönem öngören ABD’li istihbarat kurumları, Taliban’ın süratli ilerleyişi karşısında bu süreyi 1 haftaya kadar indirmiş oldu.

ABD, TAHLİYEYE ODAKLANDI

Taliban’ın ilerleyişi karşısında rastgele bir adım atmayan Joe Biden idaresi ise önceliğini Kabil Büyükelçiliğindeki çalışanın tahliye edilmesine vermiş durumda.

Öte yandan birebir habere nazaran ABD’nin Kabil Büyükelçiliğindeki işçiye “hassas tüm malzemelerin yok edilmesi” talimatı verildiği kaydedildi.

Elçilik işçisine gönderilen ve CNN tarafından görülen notaya nazaran, ABD’li yetkililer, kelam konusu gereçlerin propaganda gayesiyle kullanılmasının önüne geçmek için bu istikamette bir adım atma kararı aldı.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, dünkü basın brifinginde, Kabil Büyükelçiliğindeki işçinin tahliyesine ait 3 bin ABD askerinin katıldığı operasyonun başladığını ve ülkedeki birliklerine rastgele bir akın olması halinde karşılık vereceklerini belirtmişti.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir