ABD, Kabil’de saldırı hazırlığı yapan IŞİD-H’yi vurdu

CENTCOM Sözcüsü Bill Urban “Amerikan askeri güçleri Hamid Karzai Milletlerarası Havalimanını gaye alan bir IŞİD-H tehdidini elimine etmek için ...


CENTCOM Sözcüsü Bill Urban “Amerikan askeri güçleri Hamid Karzai Milletlerarası Havalimanını gaye alan bir IŞİD-H tehdidini elimine etmek için Kabil’de bir araca insansız hava aracıyla savunma gayeli atak düzenlemiştir” açıklamasında bulundu.

Euronews’ta yer alan habere nazaran, amacı başarılı bir formda vurduklarından emin olduklarını belirten Urban, hücum sonrası meydana gelen ikinci patlamanın araçta önemli ölçüde patlayıcı unsur bulunduğunu gösterdiğini vurguladı. Sözcü, araçta, Kabil Havalimanı’na gitmekte olan birden fazla IŞİD üyesi intihar saldırganının bulunduğunu söyledi.

Urban hava saldırısının akabinde önemli boyutta ikincil patlamaların meydana geldiğini, bunun da araçta değerli ölçüde patlayıcı unsur bulunduğunun göstergesi olduğunu belirtti.

Kabil’in kuzeyindeki 11’inci inançlı bölge olan Hoca Buğra semtinde yaşanan hadise ile ilgili Afgan polis kaynaklarından yapılan açıklamada bir çocuğun hayatını yitirdiği kaydedilirken, Afgan Haber Ajansı Asvaka, meyyit sayısının en az 2 olduğu ve en az 3 kişinin de yaralandığını aktardı.

ABD’nin düzenlediği hava atağında 15 Ağustos’ta Kabil Havalimanı’nı maksat alan IŞİD-H örgütüne ilişkin bir timin vurulmak istendiği belirtiliyor. Hücum sonrası kesin olarak kaç meyyit ve yaralı olduğu şimdi bilinmiyor.

BIDEN: YENİ BİR AKIN OLMA İHTİMALİ ÇOK FAZLA

ABD Lideri Joe Biden, Kabil Havaalanı’na büyük bir ihtimalle gelecek 24 ila 36 saat içinde yeni bir atak olabileceği ikazında bulundu.

Biden, ABD’nin Afganistan’daki IŞİD amaçlarına Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) ile düzenlediği atağın devamının ise geleceğini bildirdi. Biden, “Bu hücum sonuncusu değil. İntihar akınıyla ilgisi olanların yakasını bırakmayacağız, onlar bunun bedelini ödeyecek. ” dedi.

Askeri ve güvenlik danışmanlarıyla yaptığı görüşmenin akabinde yazılı bir açıklama yapan Biden, “Bölgede durum çok tehlikeli Kabil Havaalanı’na yönelik çok yüksek bir terör tehdidi var. Kumandanlarımız bana 24 ila 36 saat içinde yeni bir atak olma ihtimalini çok yüksek olduğunu söyledi.” dedi.

KABİL’DE SON 1 HAFTADA TAARRUZLARDA 200’DEN FAZLA KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Kabil’de son 1 haftada yaşanan akınlarda 200’ü aşkın kişi hayatını kaybetti
ABD ordusu geçtiğimiz cumartesi günü Kabil’de cihat yanlısı kümeleri maksat alarak 2 lojistik uzmanı teröristi öldürdüğünü duyurmuştu.

Kabil’de son periyotlarda en büyük terör saldırısı geçtiğimiz perşembe günü yaşandı. Kabil Havalimanı’nın amaç alındığı intihar akınında ortalarında ABD’li, İngiliz ve Afganların olduğu 200’e yakın kişi hayatını kaybetmişti. Saldırıyı IŞİD’in Horasan kolu olarak bilinen IŞİD-K örgütü üstlenmişti.

AFGANİSTAN TAHLİYESİNDE SONA GELİNDİ

Bu ortada 31 Ağustos’ta Afganistan’ı terk edecek olan ABD’nin bu ülkedeki son tahliye operasyonlarına başladığı bildirildi. Beyaz Saray, son bir günde Afganistan’dan 6 bin 800 kişinin tahliye edildiğini açıkladı.

Beyaz Saray’ın Twitter hesabından yapılan paylaşımda, “ABD Doğu Yakası saatiyle 27 Ağustos 03.00’ten 28 Ağustos 03.00’e kadar toplam yaklaşık 6 bin 800 kişi Kabil’den tahliye edildi. Bunlardan yaklaşık 4 bini ABD ordusuna ilişkin 32 uçakları, 2 bin 800’ü ise koalisyon uçuşları ile taşındı.” tabirlerine yer verildi.

Paylaşımda ayrıyeten, ABD tarafından 14 Ağustos’tan bu yana 111 bin 900, temmuz ayının sonlarından bu yana ise toplam 117 bin 500 kişinin ülkeden çıkarıldığı kaydedildi.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir