ABD koronavirüse karşı Çin’i iş birliğine çağırdı

Dünya gündeminde tartışmaların odağında olan ABD ve Çin bağlantılarında bu kere beklenmeyen bir atılımda bulunuldu. ABD'li yetkililer, 4,4 ...


Dünya gündeminde tartışmaların odağında olan ABD ve Çin bağlantılarında bu kere beklenmeyen bir atılımda bulunuldu.

ABD’li yetkililer, 4,4 milyon insanın vefatına neden olan koronavirüsün kaynağı hakkındaki soruların tahlile kavuşmasına sadece Çin’in yardımcı olabileceğini söyledi.

Bu mevzuda ABD Lideri Joe Biden 90 günlük araştırmalar yürüten ABD istihbarat Dairesi, “Kovid-19’un kökeni hakkında kesin bir değerlendirmeye ulaşmak için Çin’in işbirliğine gereksinim duyulacağını” aktardı.

ABD Ulusal İstihbarat Dairesi tarafından yayınlanan bir rapor ile, koronavirüsün laboratuvar sızıntısı olma teorisi hakkında yeni detaylar ortaya konuldu.

DAHA FAZLA BİLGİYE GEREKSİNİM VAR

Yayınlanan raporda istihbarat topluluğu, koronavirüsün biyolojik silah olarak geliştirildiği sonucuna varmadığını aktardı. ABD İstihbarat Dairesi, raporda, Kovid-19’un bir Çin laboratuvarında meydana gelme konusundaki tartışmayı daha fazla bilgi olmadan çözemeyeceğini söyledi.

Raporda, analistlerin Çin’den klinik örnekler ve en erken olaylarla ilgili epidemiyolojik bilgiler üzere bilgilere muhtaçlık duyduğu sonucuna varıldı. Öte yandan, ABD istihbarat topluluğu içindeki birtakım kümeler, koronavirüsün “virüs bulaşmış bir hayvana yahut yakın bir virüse doğal yoldan maruz kalma” sonucu ortaya çıktığını öne sürdü.

“ÇİN ERİŞİMİ ENGELLEDİ”

Kovid-19’un laboratuvar sızıntısı teorisi konusunda ikiye bölünmüş durumda olan İstihbarat Dairesi, bu sonuca sırf “orta seviyede bir inanç duyulduğunu” belirtti.

ABD Lideri Joe Biden, ABD ve müttefiklerinin soruların aydınlatılması için Çin hükümetine baskı yapmaya devam edeceklerini söyledi.

Biden yaptığı açıklamada, “Bu salgının kökenleri hakkında kritik bilgiler Çin Halk Cumhuriyeti’nde var, lakin Çin’deki hükümet yetkilileri en başından beri memleketler arası araştırmacıların ve global halk sıhhati topluluğunun üyelerinin buna erişmesini engellemek için çalıştı.” dedi.

“KÖKENİNİN İZİNİ SÜRECEĞİZ”

Çin’in hala korona kökenleri hakkında ‘kritik bilgileri’ sakladığını söyleyen Biden, “Bu inceleme sona ermiş olsa da, pandeminin kökenini manaya uğraşlarımız bitmeyecek dünyada çok fazla acıya ve mevte neden olan bu salgının kökenini ve izini sürmek için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Böylelikle tekrar olmasını önlemek için gerekli tüm tedbirleri alacağız.” sözlerini kullandı.

Öte yandan, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki aktivistler, soruşturmanın Asyalı Amerikalılara karşı şiddeti teşvik edebileceğinden telaş duyuyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir