ABD: PKK ve Haşdi Şabi, Sincar’dan tamamen çekilmeli

ABD'nin Erbil Başkonsolosu Robert Palladino, ülkesinin Irak'taki askeri varlığı ve Sincar Mutabakatı'na ait konuştu. Erbil'de basın toplantısı ...


ABD’nin Erbil Başkonsolosu Robert Palladino, ülkesinin Irak’taki askeri varlığı ve Sincar Mutabakatı’na ait konuştu.

Erbil’de basın toplantısı düzenleyen Palladino, terör örgütü PKK’nın Irak’ın Musul kentine bağlı Sincar ilçesindeki varlığını doğruladı, PKK ve Haşdi Şabi’nin kelam konusu bölgeden çekilmesi daveti yaptı.

ABD’DEN PKK VE HAŞDİ ŞABİ’YE DAVET

Palladino, “Sincar Mutabakatı’nın uygulanabilmesi için PKK ve PMF’yi (Haşdi Şabi) Sincar’dan büsbütün çekilmeye çağırıyoruz.” ifadesini kullandı.

Afganistan’daki durumu izlerken insanların ABD’nin Irak’taki ve Irak Kürt Bölgesel İdaresi’ndeki (IKBY) varlığı konusunda kaygılı olduklarını gördüğünü belirten Palladino, birçok kişinin ABD’nin Irak ve IKBY’de kalıp kalmayacağını sorduğunu lisana getirdi.

“IRAK’TAN ÇEKİLMİYORUZ”

“ABD, Kürdistan bölgesi de dahil olmak üzere Irak’ta kalıyor.” diyen Palladino, Irak’taki durumun Afganistan’dan farklı olduğunu kaydetti.

Palladino, yıl sonunda yalnızca ABD’nin ülkedeki muharip güçlerinin rolünün biteceğine dikkati çekerek, terör örgütü DEAŞ ile gayretin şimdi tamamlanmadığına ve DEAŞ’ın kalıcı hezimetine bağlı kaldıklarına işaret etti.


Robert Palladino

“HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRADIK”

Sincar Muahedesi’nin Sincar’daki durumu çözmenin hala en âlâ yolu olduğuna inandıklarını söyleyen Palladino, ABD’nin güvenlik ve idare üzere değerli hususlarda hayal kırıklığına uğradığını ve hala gidilecek uzun bir yol olduğunu lisana getirdi.

“PKK DURUMU İSTİKRARSIZ HALE GETİRİYOR”

Palladino, Sincar’daki İran ilişkili milislerin Irak hükümetinin talimatlarına uymayı reddettiğinin altını çizerek, “Bölgede bulunan ve PMF (Haşdi Şabi) ile iş birliği yapan PKK, durumu daha da değişken ve istikrarsız hale getiriyor.” dedi.

Terör örgütü PKK’nın Sincar’dan çıkarılmasını da kapsayan Sincar Muahedesi Bağdat ve Erbil idareleri tarafından 9 Ekim 2020’de imzalanmıştı.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir