ABD Tarım Bakanlığı’ndan Türkiye tahmini: Kuraklık arpa ve buğdayı vurdu, ithalatta rekor kırılacak

Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı (USDA), Türkiye’nin tahıl ve yem üretimine ait bir rapor kaleme aldı. 27 Temmuz tarihli raporda ...


Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı (USDA), Türkiye’nin tahıl ve yem üretimine ait bir rapor kaleme aldı. 27 Temmuz tarihli raporda Türkiye’de bu yıl yaşanan kuraklığa, buğday ve arpadaki düşük rekoltelere ve Türkiye’nin ithal ettiği eser ölçüsünün artacağına dikkat çekildi.

Rapora nazaran Türkiye’de 1 Ekim 2020 ile 30 Haziran 2021 ortasında ortalama yağış ölçüsü 396,2 mm oldu. Bu yağış ölçüsü uzun devir ortalamasından yüzde 24, geçen yıldan ise yüzde 23 daha az olarak kaydedildi.

KURAKLIK NEDENİYLE YÜZDE 50 FİYAT ARTIŞI

Türkiye’de bu yılki hasadın neredeyse yarısının tamamlandığı belirtilen raporda Güneydoğu Anadolu ve İç Anadolu bölgelerinde tesirli olan kuraklık nedeniyle buğday fiyatlarının arttığı açıklandı. Bir ton durum buğdayının 2750 TL olduğu belirtilen raporda geçen yıla nazaran fiyat artışının yüzde 50 olduğu iddia belirtildi.

Bu yılki Mayıs ayının son 50 yılın en sıcak Mayıs ayı olduğu hatırlatılan raporda kimi bölgelerde randıman kayıplarının yüzde 70’e ulaştığı kaydedildi.

BUĞDAYDA İTHALAT REKORU

Ayrıyeten ABD Tarım Bakanlığı’nın bu dönem Türkiye için rekolte iddiası 16.5 milyon ton oldu. Nisan ayındaki kestirim ise 17.6 milyon tondu.

Bakanlığın Türkiye’deki buğday tüketim varsayımı geçen yıla nazaran 1.4 milyon ton artışla 22 milyon ton oldu.

Buğday için ihracat varsayımı 6 milyon ton, ithalat iddiası ise 11.5 milyon ton oldu. Bu ithalat düzeyi Türkiye için yeni bir rekor manasına geliyor.

ARPA REKOLTESİNDE BÜYÜK DÜŞÜŞ

Ayrıyeten arpa rekoltesi için 7.5 milyon ton olan kestirimin 4.5 milyon tona düştüğü belirtildi. Buna nazaran arpa üretim kestirimi mayıs ayına nazaran yüzde 40 azaldı.

Bu yıl Türkiye için arpa tüketimi kestirimi, üretimde geçen yıla nazaran keskin düşüş nedeniyle 7,5 milyon ton olarak gerçekleşti. Bu kestirime nazaran 2.75 milyon Türkiye’nin ton arpa ithal edeceği hesaplandı.

Mısır üretim kestirimi ise 6.8 milyon ton olarak gerçekleşti.

Bakanlığın Türkiye için mısır ithalat varsayımı 2.8 milyon ton, pirinç ithalat varsayımı ise 450 bin ton olarak gerçekleşti.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir