ABD’de Ida Kasırgası nedeniyle acil durum ilan edildi

ABD'de kasırgalar hayatı olumsuz etkiliyor. Kasırga nedeniyle Louisiana eyaletinde acil durum ilan edildi. Louisiana Valisi John Bel Edwarsd ...


ABD‘de kasırgalar hayatı olumsuz etkiliyor.

Kasırga nedeniyle Louisiana eyaletinde acil durum ilan edildi.

Louisiana Valisi John Bel Edwarsd, pazar günü akşam saatlerinde eyalette tesirini göstermeye başlayacak olan kasırganın tahrip tesirinin yüksek olabileceği fikriyle “acil durum” ilan edildiğini bildirdi.

“TÜM KIYI FIRTINANIN İDDİASI HEDEFİ”

Edwards, “Ne yazık ki, Louisiana’nın tüm kıyı şeridi şu anda fırtınanın kestirimi gayesi içinde kalıyor. Cumartesi akşamına kadar herkes, güvenliği için fırtınayı atlatmayı planladığı yere varmış olmalı.” tabirlerini kullandı.

Louisiana’nın New Orleans kenti Belediye Lideri LaToy Cantrell ise pazar günü kenti vurması beklenen kasırga nedeniyle belli bölgelerdeki sakinler için mecburî tahliye buyruğu yayınladı.

Cantrell, Ida’nın pazar günü geç saatlerde, Katrina kasırgasının tıpkı şiddette (kategori 3 gücünde) Louisiana’yı vurmasının 16. yıl dönümünde tesirini göstereceğini söylerken suratının saatte 120 mile (yaklaşık 193 kilometreye) ulaşacağını belirtti.

ABD‘nin Meksika Körfezine bakan güney kıyısında tesirli olması beklenen Ida Kasırgasının şiddetini süratle kategori 3 düzeyine yükselterek hafta sonu Louisiana eyaleti kıyı şeridinden karaya ulaşacağı açıklanmıştı.

AKILLARA KATARİNA KASIRGASI GELDİ

Ulusal Kasırga Merkezi (NHC) yapılan tespitlere nazaran Ida, dün öğlenden sonra Küba’nın güney açıklarında saatte 75 mil (120 kilometre) sürate ulaşarak kasırgaya dönüştü.

Geçtiğimiz saatlerde Küba’nın kuzeybatısına yanlışsız ilerleyen kasırganın haberini alan kıyı şeridindeki Amerikalılar akaryakıt istasyonu ve marketlerde uzun kuyruklar oluşturdu.

Louisiana’da tam olarak 16 yıl evvel tesirli olan Katrina Kasırgası, bilhassa Körfez kıyısındaki New Orleans kentinin büyük bir kısmını tahrip etmiş, birtakım yerleşim bölgelerini haritadan silmişti.

New Orleans’ın yüzde 80’ini sel basmış, elektriğin uzun mühlet verilemediği kentte aç ve susuz kalan on binlerce kişi günlerce kurtarılmayı beklemişti.

Katrina Kasırgası 2005’te Louisiana ve çevresinde1800 kişinin vefatına ve 125 milyar dolar hasara yol açmıştı.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir