ABD’den tepki çeken Türkiye kararı: Yeni bir göç krizi yaratır

ABD Dışişleri Bakanlığı Pazartesi günkü açıklamasında ABD ile kontaklı olduğu için Taliban’ın amaç alabileceği lakin Special Immigrant Visa (SIV ...


ABD Dışişleri Bakanlığı Pazartesi günkü açıklamasında ABD ile kontaklı olduğu için Taliban’ın amaç alabileceği lakin Special Immigrant Visa (SIV) programına girememiş binlerce Afganın ABD’ye mülteci olarak yerleşme bahtına sahip olacağını açıklamıştı. Programa dahil olan Afganlar müracaatlarının işlenmesi için gereken 12 ile 14 ay boyunca beklemek için kendi başlarına üçüncü bir ülkeye gitmeleri gerekebilecekti.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan üst seviye bir yetkili, Washington idaresinin potansiyel göç konusunda Afganistan’ın komşu ülkeleriyle görüştüğünü belirterek, Pakistan’ın Afganistan ile olan sonlarının açık kalmasının değerli olduğunu, öbür göçmenlerin ise İran üzerinden Türkiye’ye gidebileceklerini açıklamıştı.

‘KABUL ETMİYORUZ’

Türkiye Dışişleri Bakanlığı açıklamasında ABD’nin Afganlar için Türkiye’yi bir göç rotası olarak göstermesinin kabul edilemez olduğunu belirterek, hali hazırda 4 milyondan fazla mülteciye konut sahipliği yapan Türkiye’nin “yeni bir göç krizini üçüncü bir ülke ismine üstlenecek kapasitesi bulunmamaktadır” denildi.

Bakanlık, “Türkiye olarak, ABD’nin sorumsuz ve ülkemize müracaattan aldığı kararı kabul etmiyoruz. ABD, şayet bu bireyleri ülkesine almak istiyor ise direkt uçaklarla ülkesine nakletmesi mümkündür. Bölgemizde üçüncü ülkelerin kararları sonucunda yaşanan göç krizlerinin yükünün Türk milleti tarafından üstlenilmesini kimse beklememelidir” tabirlerini kullandı.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir