ABD’li siyasetçilerden Kabil saldırılarına tepki

Afganistan'ın başşehri Kabil'de arka arda gerçekleşen bombalı akınlarda 60 sivil 13 ABD askeri hayatını kaybetti. Ülkedeki kaos ortamını daha ...


Afganistan’ın başşehri Kabil’de arka arda gerçekleşen bombalı akınlarda 60 sivil 13 ABD askeri hayatını kaybetti.

Ülkedeki kaos ortamını daha da alevlendiren bu olay ABD’de de büyük yankı uyandırdı.

ABD’li birçok Senatör ve Kongre üyesi, Afganistan’da Kabil Hamid Karzai Milletlerarası Havalimanı’nın yakınlarında düzenlenen terör saldırısını kınarken, ABD askerleri başta olmak üzere hayatını kaybeden Afgan halkı ve tüm siviller için de kederlerini lisana getirdi.

“ALINAN HAYATLARIN YASINI TUTUYORUZ”

Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi, Kabil’deki terör taarruzuyla ilgili yazılı açıklamasında, “Alınan her temiz hayatın yasını tutuyoruz ve öldürülen askerler için kalp kırıklığı yaşayan her Amerikalıyla beraberiz.” tabirlerini kullandı.

Pelosi, “Duruma istikrar getirmek için Biden idaresiyle birlikte çalışıyoruz.” derken Kongre’nin bu süreçte süratli bilgilendirilmesinin değerine değindi.

“ASKERLERİMİZ ÜLKEMİZİN EN CESURLARIDIR”

Minnesota eyaletinin Demokrat Senatörü Amy Klobuchar da hücumlarla ilgili hislerini, “Dualarım ordumuzun ve Kabil’deki terör hücumunda hayatını kaybeden yahut yaralanan öteki askerlerimizin aileleri ve sevenleriyle birliktedir. Askerlerimiz ülkemizin en cesurlarıdır.” formunda tabir etti.

Birebir vakitte emekli bir bayan asker olan Iowa’nın Cumhuriyetçi Senatörü Joni Ernst ise toplumsal medya hesabından, “Birliklerimiz, ABD vatandaşları ve Afganistan’daki müttefiklerimiz için şu anda dua ediyorum.” kelamlarını paylaştı.

Demokrat Parti’nin Müslüman Kongre üyesi İlhan Omar Twitter’dan, “Bugün Afganlara ve ABD askerlerine yönelik terör saldırısı müthişti. Afganistan halkının yüzleşmeye devam ettiği terörün bir öteki hatırlatıcısıydı.” halinde paylaşımda bulundu.

İlhan, “Şimdi tahliye gayretlerimizi iki katına çıkarmanın ve en fazla risk altındaki insanları dışarı çıkarmak için elimizden gelen her şeyi yapmanın vakti.” diyerek tahliye operasyonunun kritik değerine vurgu yaptı.

“HAVA ÜSSÜ TEKRAR AÇILMALI”

Afganistan’dan çekilme konusunda ABD Lideri Joe Biden’a ağır tenkitler yönlendiren Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham ise “alçakça” diye nitelediği terör saldırısının akabinde, ABD’nin Afganistan’daki Bagram Hava Üssü’nü yine açması gerektiğini bildirdi.

Güney Carolina Senatörü, “Günlerdir Bagram Hava Üssü’nün yine açılması gerektiğini savundum. Zira tek tahliye yolu olarak Kabil Havalimanı’nı savunmak çok sıkıntı.” dedi.

Graham, “Bu fiyaskodaki en büyük yanılgı Bagram’dan vazgeçmek.” diye konuştu.

Öte yandan, Temsilciler Meclisi Azınlık Önderi Kevin McCarthy ABD’nin terör hücumundaki kayıplarının sorumlusu olarak ABD Lideri’ni gösterirken, Meclis Lideri Nancy Pelosi’ye, üyelerin sağlıklı bilgilendirilebilmeleri için Kongre’ye dönmesi davetinde bulundu.

McCharthy, Wisconsin Temsilcisi Mike Gallagher’ın “Her Amerikalı ülke dışına çıkana kadar Afganistan’da asker bulundurmaya devam edilmesine yönelik” teklifini oylayabilmeleri için Kongre’yi yine toplantıya çağırdı.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir