ABD’nin çekilmesi ile ilgili Taliban’dan çok net mesaj

ABD Lideri Joe Biden’ın “Çekilme süreci 31 Ağustos’tan sonrasına da sarkabilir” açıklamasının ve batılı ülkelerin bu taraftaki taleplerine ...


ABD Lideri Joe Biden’ın “Çekilme süreci 31 Ağustos’tan sonrasına da sarkabilir” açıklamasının ve batılı ülkelerin bu taraftaki taleplerine Taliban’dan çok sert bir karşılık geldi.

Reuters haber ajansına konuşan iki Taliban yetkilisi, “Taliban, batılı güçlerin Afganistan’dan ayrılma tarihi olan 31 Ağustos’tan sonrasına sarkmasına müsaade vermeyecek dedi.

Ama kaynaklar şimdi hiçbir hükümetin bu tarafta bir talebi olmadığını ve Taliban ile bağlantıya geçmediğinin de altını çizdi.

JOHNSON, BIDEN’DAN SÜREYİ UZATMASINI İSTEYECEKTİ

Bu açıklamadan kısa bir müddet evvel İngiltere Silahlı Kuvvetler Bakanı James Heappey İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın ABD Lideri Joe Biden’dan Afganistan’dan çekilmenin tamamlanacağı tarihin uzatılmasını isteyeceğini açıklamıştı.

Bakan tarafların bu mevzuda mutabakatı durumunda dahi hususun Taliban’ın onayına tabi olacağını söyledi.

G7 DORUĞUNDA GÜNDEM AFGANİSTAN

Johnson bu hafta mesken sahipliği yapacağı G7 tepesinde binlerce insanın ülkeyi terk etmek için Kabil havalimanına akın ettiği Afganistan konusunu gündeme getirecek.

Heappey LBC radyosuna yaptığı açıklamada doruğa ait “Onlar bu gezegendeki en güçlü 7 kişi olsalar bile bu kararı tek başlarına alamazlar. Taliban’ın da bu hususta kelam hakkı bulunuyor ve bu yüzden de 31’ine (Ağustos) kadar yetiştirmeye çalışıyoruz” dedi.

Heappey “Londra, Washington, Pars ve Berlin uzatma için efor gösterse bile Taliban hayır diyebilir” dedi.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir