Abdullah Avcı’nın ilginç Trabzon anısı

Trabzonspor Teknik Yöneticisi Abdullah Avcı, Türkiye Spor Muharrirleri Derneği (TSYD) Trabzon Şubesi'nin hazırladığı aylık dergiye açıklamalarda ...


Trabzonspor Teknik Yöneticisi Abdullah Avcı, Türkiye Spor Muharrirleri Derneği (TSYD) Trabzon Şubesi’nin hazırladığı aylık dergiye açıklamalarda bulundu.

Saha içindeki provokasyon ve sahanın dışındaki telaffuzların futbola büyük ziyanlar verdiğini savunan deneyimli teknik adam, lige düzgün başlayan bordo-mavili kadronun maksatları ile ilgili de, “Şampiyon olabilmek için elimizden gelen her şeyi yapacağız” sözlerini kullandı.

Dünyada en çok sevilen spor kolu futbol. Sizce bir gün bu değişir mi? Beşerler futboldan sıkılır, sevgisi azalır mı?

+Ben tam bilakis artarak devam edeceğini düşünüyorum.

“HOCAM! SENİ SEVİYORUZ”

– Trabzon’da bu güne kadar yaşadığınız en değişik diyalogu anlatır mısınız?

Trabzon’a yeni gelmiştim ve tesislere gitmem gerekiyordu. Aracımla ışıklarda durmuştum. Yanımdan büyük bir damperli kamyon geçip az ileride durdu. Geri vitese takıp geri geldi. Camdan aşağıya yanlışsız sert bir tabirle bakıp, “Hocam! Seni Seviyoruz, merak etme! Arkandayız” dedi. Ancak o denli bir şekli vardı ki seviyor mu dövüyor mu belirli değildi. Bu anı unutmam. Daima anlatırım. Teşekkür ettim kendisine.

“FUTBOLA SAHA DIŞINDAKİ TELAFFUZLAR ZİYAN VERİYOR”

– Futbolun ruhuna ve seyrine en çok ne ziyan veriyor?

Saha içindeki provokasyon ve sahanın dışındaki telaffuzlar ziyan veriyor.

– Değiştirme gücünüz olsaydı futbolu daha cazip, heyecanlı yahut daha hoş hale getirebilmek için hangi yeniliği getirirdiniz?

Futbol çok hoş bir oyun. Üzerinde çok oynanmasına taraf olan biri değilim. Tahminen oyunu hızlandırabilmek ismine maçı dört devreli hale getirebilirdim.

– Futbolcuyken teknik direktörünüze çok çalıştırıyor yahut yanlış taktik veriyor diye içten içe kızar mıydınız?

Her futbolcunun periyot devir teknik yöneticiyle yaşadığı polemikler olmuştur. Benim de oldu lakin futbol hayatımda daima ekip kaptanlığı yaptığım için teknik adamlarla bağlantım uygun oldu. Sonuçta dayanak oldum ve bugün de o teknik adamlarla bağlantım devam ediyor.


“TRABZONSPOR EN TEPEYE KOŞACAKTIR”

– Bu dönem nasıl bir Trabzonspor izleyeceğiz?

Çağdaş futbolun olmazsa olmazı oyunun iki tarafını oynayabilmektir. Hem savunma hem hamlesi yapabilmektir. Hamle oynarken dahil ya da set oynarken de rakip alanda oynarken de savunma güvenliğini alabilmek değerlidir. Bazen kendi oyuncu profiline nazaran, bazen rakibin tahliline nazaran oyunun her iki istikametini, topun dışarıda olduğu kısmı, duran topları başka kısmı santim santim hesaplanan bir oyuna dönmüştür artık futbol. Tabi ki Trabzonspor en doruğa, en zirveye koşacaktır. Buna koşmak için de oyun içinde başkalarından daha fazla dominant oyunu ortaya koymalıdır.

– Şampiyonluk beklentisiyle ilgili neler söylersiniz?

Transfer yapmasa da alana çıktığı an rakipleri Trabzonspor’un şampiyonluğa oynayacağını bilirler. Trabzonspor forması rakibine bunu hissettirir. Şampiyon olabilmek için elimizden gelen her şeyi yapacağız ve çalışacağız. Trabzonspor’un amacı bu ve bu türlü olması gerekiyor.

– Çok tartışılan yabancı kuralı ile ilgili neler söylersiniz?

Bu çeşit kurallar, kanunlar, yerli oyuncuyu geliştirmez, tıkar. Bununla ilgili çalışmalar da yaptım. 6 artı 2’ler 5 artı 3’ler gördük. Bunların hiçbiri gelişime katkı sağlayamaz. Rekabeti sağlayacak üretimdir. Bunu yapmadığın sürece olmaz. Kendi alt liglerine eğitim gayeli uygulama ve denetleme yapacaksın. Liglerin tertibini hakikat yapacaksın. Bunlar olmadıpu sürece biz bunu konuşmaya devam edeceğiz ve bu bize ziyan verecek. Yaş, tahminen farklı oyuncular kullanmak zorunda kalacağız. Yaş ortalaması tahminen yüksek oyuncu almak durumunda kalacağız. Tahminen bir sene sonra bu kural tekrar değişecek. Onun için yapılması gereken eğitim, yatırım, denetleme, uygulama, rekabet ortamında alt liglerin tertibi.

– Trabzonspor altyapısı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Öncelikle yeni yapılan Özkan Sümer Akademimizin içini güzel bir formda dizayn etmeye daha verimli hale getirmeye çalışıyoruz. Teknolojinin bilimin, ölçümlerin, departmanların profesyonelce olduğu bir akademi yapıp bu topraklardan gelen randımanı artırmaya çalışıyoruz. Süratle ağır bir biçimde çalışıyoruz. Onlar gidip geliyor biz gidiyoruz, yöneticilerimiz süratli çalışmalar yapıyor. Dönem boyunca bütün gereçlerden yararlanan altyapımızı oluşturacağımızı düşünüyoruz.Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir