Abdullah Öztürk kimdir? Olimpiyat şampiyonu Abdullah Öztürk’ün hayatı ve kariyeri

Abdullah Öztürk, 2020 Paralimpik Olimpiyatları kapsamında gösterdiği gayret ile dikkatleri üzerine çekti. 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları'nda ...


Abdullah Öztürk, 2020 Paralimpik Olimpiyatları kapsamında gösterdiği gayret ile dikkatleri üzerine çekti.

2020 Tokyo Paralimpik Oyunları’nda masa tenisi tek erkeklerde (Sınıf 4) Abdullah Öztürk, finalde Güney Koreli Kim’i 3-1 yenerek altın madalya kazandı.

Masa tenisinde daha evvel de muvaffakiyetleri bulunan Abdullah Öztürk, 2016 yılındaki yaz olimpiyat oyunlarında altın madalyanın sahibi olmuştu.

Üst üste ikinci kere paralimpik altın madalyası kazanarak ismini tarihe yazdıran Abdullah Öztürk’ün hayatı merak konusu oldu.

Pekala, Abdullah Öztürk kimdir, nereli, kaç yaşında? İşte, Olimpiyat şampiyonu Abdullah Öztürk’ün hayatı…

ABDULLAH ÖZTÜRK KİMDİR?

1 Ekim 1989 tarihinde Trabzon’da dünyaya gelen Abdullah Öztürk, doğuştan kas erimesi hastalığına sahiptir. Köyde eğitim imkânlarının azlığı nedeniyle 8 yaşında Ankara’ya taşınmıştır.

Arkadaşlarının teşvikiyle evvel tekerlekli sandalye basketbolu oynamaya başlayan atlet, Ümit Ulusal Kadro’ya yükselmiştir. Bedensel Engelliler Spor Federasyonu’nun ‘yerinde spor’ projesinde antrenörü İlhami Kılınçkaya tarafından 2007 yılında masa tenisine başlatılan ulusal atlet, Avrupa ve dünya şampiyonlukları elde etmiştir.

Spor sayesinde kas erimesi hastalığındaki ilerlemeyi durduran Öztürk, Gazi Üniversitesi Vücut Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu Antrenörlük kısmı mezunudur. Ankara Gençlik Spor Vilayet Müdürlüğü’nde engellilere özel TOHM merkezinde antrenör takımında çalışmaktadır.

2012 Paralimpik Yaz Oyunları’da Türkiye’yi temsil eden atlet, 2014’te Dünya Para Masa Tenisi Şampiyonası’da Ali Öztürk ve Nesim Turan ile birlikte ekipte gümüş madalya kazanmıştır.

2016 Paralimpik Yaz Oyunları’nda para masa tenisi tekerlekli sandalye 4. Klas erkeklerde Fransız rakibi Maxime Thomas’ı 3-2 yenerek finale yükselmiştir. Altın madalya gayretinde Çinli Guo ile karşılaşan Abdullah, rakibini 3-1 yenerek şampiyonluğa uzanmıştır. Ali Öztürk ile birlikte 4-5. Klas kadro karşılaşmalarında 3.lük maçında Çinli Xingyuan Guo-Ningning Cao’yu yenerek bronz madalya kazanmıştır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir