Adli yardım başvurusu nasıl yapılır? e-Devlet adli yardım başvuru formu alma ekranı

Yargı Islahatı Stratejisi ve İnsan Hakları Hareket Planı'nın vaatleri ortasında yer alan, adalete erişimin güçlendirilmesine yönelik gayeler ...


Yargı Islahatı Stratejisi ve İnsan Hakları Hareket Planı’nın vaatleri ortasında yer alan, adalete erişimin güçlendirilmesine yönelik gayeler hayata geçiriliyor.

Bu kapsamda maddi durumu elverişli olmayan bireylerin, isimli yardıma müracaat yöntemi kolaylaştırılarak adalete erişimlerinin güçlendirilmesi gayesiyle standart müracaat formu oluşturuldu.

Özel hukuk alanında mahkemelere yapılacak isimli yardım müracaatlarında kullanılmak üzere, müracaat sırasında istenen evrakların standarda bağlanmasına yönelik oluşturulan İsimli Yardım Müracaat Formu, fiziki olarak adliyelerdeki İsimli Takviye ve Mağdur Hizmetleri Müdürlükleri ve mahkeme ön ofislerinden temin edilebiliyor.

Pekala isimli yardım başvurusu nasıl yapılır? İşte e-Devlet isimli yardım müracaat formu alma ekranı…

İSİMLİ YARDIM BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Yapılan düzenleme ile artık İsimli Yardım Müracaat Formuna e-Devlet üzerinden de erişilebilecek. İsimli yardım talepli dava açmak isteyen vatandaşlar müracaat formuna “https://vatandas.uyap.gov.tr” adresindeki UYAP Vatandaş Portal sayfasından ulaşabiliyor.

İsimli yardım talebinde bulunabilmek için öncelikle mahkemeye başvurularak bu istikamette talepte bulunulması gerekiyor. Müracaatçının isimli yardımdan yararlanma şartlarını taşıyıp taşımadığı araştırılıyor.

Mahkeme, isimli yardımın şartlarının oluşup oluşmadığını kıymetlendirerek talebin kısmen yahut büsbütün kabulüne ya da reddine ait karar verebiliyor. İsimli yardım kararından ötürü ertelenen tüm yargılama sarfiyatları ile devletçe ödenen avanslar, dava yahut takip sonunda haksız çıkan şahıstan tahsil ediliyor.

AMAÇ SÜRATLİ TAHLİL

Oluşturulan standart müracaat formu ile müracaatçının maddi durumuna ait kimi bilgi ve evraklara UYAP üzerinden isimli mercilerin direkt erişim sağladığı hatırlatılarak, kendisinden yalnızca formda yöneltilen başka sorulara hakikat ve eksiksiz formda karşılık vermesi isteniyor.

Böylelikle İsimli Yardım Müracaat Formu’nu kullanarak isimli yardım talebinde bulunan vatandaşların, farklı bilgi ve evrakları değişik kurumları dolaşarak toplama devri de son buluyor. Bu sayede bireylerin iş ve süreçlerinin kolaylaştırılarak süratli halde tahlile kavuşturulması amaçlanıyor.

Uygulama ile ayrıyeten isimli yardım müracaatlarının yararlanma şartlarının değerlendirilmesinde misal kriterlerin gözetilerek uygulama birliğinin sağlanması öngörülüyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir