Afganistan sınırında Rusya-Özbekistan ortak tatbikatı devam ediyor

Rusya ve Özbekitan tarafından Afganistan sonundaki Tirmiz poligonunda başlatılan ortak askeri eğitim tatbikatı sürüyor. Rusya Merkez Askeri ...


Rusya ve Özbekitan tarafından Afganistan sonundaki Tirmiz poligonunda başlatılan ortak askeri eğitim tatbikatı sürüyor.

Rusya Merkez Askeri Bölge Komutanlığı’ndan, geçen hafta başlatılan tatbikatla ilgili açıklama geldi.

TATBİKATTA ETKİN PERİYOT

Açıklamaya nazaran, Özbekistan’ın Afganistan ile hududundaki Tirmiz poligonunda Özbek silahlı kuvvetleri ve Rusya Merkez Askeri Bölge Komutanlığı’nda vazife yapan Rus askerlerinin iştirakiyle 30 Temmuz’da başlayan “Güney-2021” Rusya-Özbekistan ortak tatbikatı etkin periyoduna girdi.

SİLAHLI ÇETELER İMHA EDİLDİ

Buna nazaran, tatbikata katılan Rus ve Özbek askerleri, ülkeye sızan silahlı çeteleri tespit ederek imha etme konusunu işledi.

Komutanlık tarafından yayınlanan imajlarda de tatbikat kapsamında, Özbek ve Rus askerleri, şiddetli coğrafik şartlarda askeri helikopterlerden halatlarla iniş yaparak, vazife bölgesine intikal etti.

8 AĞUSTOS’TA SONA ERECEK

Tatbikata katılan iki ülke askerleri, çeşitli pürüzleri geçerek 15 kilometrelik koşu yaparken, ayrıyeten dağlık yerde silahlı çetelerin tespitine yönelik keşif ve arama operasyonları gerçekleştirdi, düşmana pusu kurarak hücum düzenledi.

8 Ağustos’a kadar sürecek tatbikata katılan Özbekistan ve Rusya silahlı kuvvetleri, tatbikat boyunca silahlı çeteleri tespit ederek imha etmeye yönelik askeri komuta, hareket, savunma ve hücum marifetlerini sergileyecek.

1500 ASKER, 200 ARAÇ…

Ortak tatbikata, her iki ülkeden 1500 asker 200 askeri araçla katılırken, Kırgızistan’daki Rus askeri üssünde misyon yapan Su-25 savaş uçakları ve askeri helikopterler de dayanak veriyor.

TALİBAN İLE ÇATIŞMALARIN AKABİNDE HAREKETE GEÇİLDİ

Afganistan’ın kuzeyinde hükümet güçleri ile Taliban ortasındaki çatışmaların artması ve Taliban’ın Orta Asya ülkeleriyle olan hudutların değerli bir kısmını ele geçirmesi üzerine, Afganistan ile sonlarını pekiştirme kararı alan Özbekistan ve Tacikistan idaresi, sonda askeri tatbikatlar düzenliyor.

Afganistan’ın Özbekistan ile 144 kilometre, Tacikistan ile 1344 kilometre ortak sonları bulunurken, son periyotta Taliban’ın ataklarından kaçan 1500’e yakın Afgan askeri ile 500’den fazla Afgan vatandaşı Tacikistan’a, 100’den fazla Afgan askeri ise Özbekistan topraklarına sığınmıştı.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir