Afganistan’da bombalı saldırıda siviller hedef alındı

Taliban'ın ilerleyişinin sürat kazandığı Afganistan'da bombalı akın düzenlendi. Paktiya vilayetinde düzenlenen bombalı atakta siviller ...


Taliban’ın ilerleyişinin sürat kazandığı Afganistan’da bombalı akın düzenlendi.

Paktiya vilayetinde düzenlenen bombalı atakta siviller hedefteydi.

SİVİLLERİ TAŞIYAN ARACA TAARRUZ

Paktiya Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, vilayetin Seyit Kerem ilçesine bağlı Çinu köyünde yola tuzaklanan bombanın, sivilleri taşıyan aracın bölgeden geçtiği sırada patlatıldığı bildirildi.

EMNİYET: SORUMLUSU TALİBAN

Atakta, ortalarında çocukların bulunduğu 12 sivilin ömrünü yitirdiği, 2 sivilin ise yaralandığı belirtildi.

Emniyet Müdürlüğü, hücumdan Taliban’ı sorumlu tuttu. Saldırıyı şimdi üstlenen olmadı.

TALİBAN’IN AKINLARI ARTTI

ABD’nin Afganistan’dan çekilme kararı alması ve Afgan idaresinin Taliban’la barış görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanmasının akabinde Taliban akınları sürat kazandı.

Taliban, hazirandan itibaren onlarca ilçeyi ele geçirdikten sonra kuşatmaya aldığı vilayet merkezlerine yöneldi. Ülkenin İran sonundaki Nimruz vilayet merkezi Zaranc, Taliban’ın ele geçirdiği birinci vilayet merkezi oldu.

TALİBAN’IN DENETİMİNE GEÇEN YERLER

Ülkenin kuzeyindeki Cüzcan vilayetinin merkezi Şibirgan kentinin dün öğlenden sonra Taliban denetimine geçmesiyle militanların hakimiyet sağladığı vilayet merkezleri 2’ye yükseldi.

Güneyde Helmand, kuzeydoğuda Badahşan, Tahar, Kunduz, kuzeyde Sar-i Pul ve batıda Herat vilayet merkezleri de Taliban’ın şiddetli atakları altında.

BM, AKINLARIN BİLANÇOSUNU PAYLAŞTI

Taliban, Afganistan topraklarının yüzde 80’den fazlasını denetim ettiğini öne sürüyor. Vakit zaman savaş uçaklarıyla Afgan ordusuna dayanak veren ABD’nin askeri faaliyetleri ay sonunda bitecek.

Birleşmiş Milletler’e (BM) nazaran, Taliban taarruzları ve çatışmalarda, son bir ayda 1000’den fazla sivil hayatını kaybetti. Afganistan Bağımsız İnsan Hakları Kurulu, mayıs başından ağustosa kadar yaklaşık 1 milyon sivilin meskenlerinden olduğunu açıkladı.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir