Afganistan’ı terk eden Eşref Gani’den ilk açıklama

Afganistan'da 34 vilayetten 31'inde denetimi ele geçiren Taliban'ın ilerleyişi sürerken, Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani'nin Tacikistan'a ...


Afganistan’da 34 vilayetten 31’inde denetimi ele geçiren Taliban’ın ilerleyişi sürerken, Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin Tacikistan’a gitmek üzere başşehir Kabil’den ayrıldığı aktarılmıştı.

Ülkeyi terk etmesinin akabinde toplumsal medya hesabı üzerinden birinci sefer açıklama yapan Gani, “Rahman ve Rahim olan Allah’ın ismiyle. Sevgili yurttaşlar! Bugün güç bir seçimle karşılaştım. Ya saraya girmek isteyen silahlı Taliban ile yüzleşmeliyim ya da son 20 yıldır hayatımı onu müdafaaya ve beslemeye adadığım ülkeyi terk etmeliyim” dedi.

“TALİBAN KANLI BİR AKIN DÜZENLEMEYE HAZIR OLDUKLARINI BELİRTTİ”

Ülkeden ayrılmaması halinde çok sayıda kişinin hayatını kaybedeceğine dikkat çeken Gani, Kabil’in harap olacağına ve 6 milyonluk kentte büyük bir insani felaket yaşanacağını söz etti.

“Taliban, beni devirmek için tüm Kabil’e ve Kabil halkına kanlı bir hücum düzenlemeye hazır olduklarını açıkça belirtmişti” sözlerini kullanan Gani, “Kan dökülmesini önlemek için ayrılmaya karar verdim” dedi.

Gani, “Taliban kılıç ve silah yargısını kazandı ve artık yurttaşlarının onurunu, mülkünü ve benliğini korumaktan sorumlu” tabirlerini kullanarak, tarihte kaba kuvvetin kimseye meşruiyet kazandırmadığına dikkat çekti.

“TALİBAN ARTIK YENİ BİR TARİHİ İMTİHANLA KARŞI KARŞIYA”

Taliban artık yeni bir tarihi imtihanla karşı karşıya olduğunu tabir eden Gani, “Ya Afganistan’ın ismini ve onurunu koruyacak ya da öteki yerlere ve ağlara öncelik verecek. Birçok insan ve pek çok katman endişe içinde ve geleceğe inancı yok” dedi.
Gani ayrıyeten, Afganistan halkına her vakit hizmet etmeye devam edeceğini açıkladı.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir