Afyonkarahisar’da Eber Gölü’nü kurtarmaya yaz yağmurları da yetmedi

Afyonkarahisar'ın Çay ilçesi Eber beldesi hudutlarında bulunan, rn derin yeri 21 metre, yüzölçümü ise yaklaşık 120 kilometrekare olan göl Türkiye ...


Afyonkarahisar’ın Çay ilçesi Eber beldesi hudutlarında bulunan, rn derin yeri 21 metre, yüzölçümü ise yaklaşık 120 kilometrekare olan göl Türkiye’nin 12’nci büyük gölü olarak biliniyor.

Gölde son yıllarda kuraklık, iklim değişliği ve bilinçsiz sulamaya bağlı olarak yaşanan su çekilmesi devam ederken, kuruyan alanlarda ortaya çıkan görüntü ise korkutucu boyutlara ulaştı.

Deniz düzeyinden yüksekliği 967 metre olan gölde ayrıyeten Eber Sarısı isimli endemik bitki çeşidi dünyada yalnızca Eber Gölü’nde yetişiyor.

4 KİLOMETRELİK ÇEKİLME

Bir vakitler yerli halkın ‘kopak’ ismini verdiği, su üzerinde kamış köklerinin oluşturduğu yüzer adacıklardan eser kalmazken, gölün Ortakarabağ köyü hudutları içinde kalan kısmında yaklaşık 4 kilometrelik bir çekilmenin olduğu ve bu çekilmenin su azlığına bağlı olarak devam ettiği gözlendi.

KAYIK MEZARLIĞINI ANIMSATIYOR

Geçtiğimiz bahar ayı ile birlikte yaz yağmurları da göldeki su düzeyinin artmasına yarar sağlamayınca gölün büyük bir çoğunluğunda su çekilmesi yaşandı.

Evvelki yıllarda balık tutanlar, avcılık yapanlar ve en kıymetlisi kamış toplayıcılarının kayıklarla ilerlediği yerlerde suların çekilmesi ile artık motorlu taşıtlarla açılan yollardan göl suyuna ulaşılıyor. Gölde kullanılan ve şimdilerde karada oldukları gözlenen kayıklar ise ürkütücü görüntüsü ile adeta bir kayık mezarlığını anımsatıyor.

“KAMIŞIN OLUP OLMAYACAĞI DA AŞİKÂR DEĞİL”

Derekarabağ köyünden göldeki kamışları yurtdışına ihraç eden Habib Kılıç, bu gidişle önümüzdeki yıl kamış işinin büsbütün biteceğini kaydetti.

Kılıç, “Bizim Eber gölümüz bu sene şayet kaynak verilmezse büsbütün kurur, buradaki kamış şirketleri kapanır. Haydi bu periyot aldık, gelecek devir hayatta olmaz. Hava kurak gitti bu sene, çok kurak gitti. Kamışın olup olmayacağı da muhakkak değil” diye konuştu.Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir