AKP’liler ısrarlı… HES için imar değişikliği yapıldı

Siirt'in Eruh ilçesine bağlı Kuşdalı Köyü’nden geçen Zorava Çayı'nda, kurulmak istenen Hidroelektrik Santrali’ne (HES) karşı olan köylüler, Etraf ...


Siirt’in Eruh ilçesine bağlı Kuşdalı Köyü’nden geçen Zorava Çayı’nda, kurulmak istenen Hidroelektrik Santrali’ne (HES) karşı olan köylüler, Etraf Tesir Kıymetlendirme (ÇED) raporuna karşı Yönetim Mahkemesi’ne açtıkları davada, talepleri reddedildi. Karar üzerine köylüler, Danıştay’a başvurdu. Danıştay, Siirt Yönetim Mahkemesi’nin 2 Aralık 2020’de aldığı “ÇED raporunun iptali talebinin reddi” kararını köylüler lehine bozdu.

AKP’LİLER HES’TE ISRARLI

Danıştay’ın 24 Haziran’da aldığı karar, 13 Temmuz’da Siirt Yönetim Mahkemesi’nde görüldü. Danıştay’ın bozma kararının akabinde davayı tekrar gören Siirt Yönetim Mahkemesi, Danıştay’ın kararı bozma doğrultusunda ÇED raporunun iptal edilmesi istikametinde karar verdi. Danıştay’ın, almış olduğu karar sonrasında Siirt Vilayet Genel Meclisi, harekete geçti. HDP’nin 3, AKP’nin ise 15 üyesinin bulunduğu Vilayet Genel Meclisi, tekrar tıpkı bölgede HES yapılması için İmar Planı’nda değişikliğe giderek, 3’e karşı 15 oyla kabul etti.

DANIŞTAY HES PROJESİ KARARINI BOZDU

Danıştay kararının kıymetlendirme kısmında şu tabirler yer aldı:

“Keşif ve uzman incelemesi yaptırılarak, uyuşmazlığın temeli hakkında alınacak rapor ile belgedeki bilgi ve dokümanlarını birlikte kıymetlendirilmesi suretiyle tekrar bir karar verilmesi gerekmektedir. Bu prestijle karara temel alınabilecek nitelikte ve yeterlilikte olmayan eksper raporuna dayanılarak verilen davanın reddi yolundaki yönetim mahkemesi kararında türel isabet bulunmamaktadır.”

Siirt Vilayet Özel Yönetimi tarafından alınan HES projesi kararında ise şunları kaydedildi;

“Mecliste alınan karar İlimiz Eruh İlçesi Kuşdalı Köyü sonlarında bulunan mülkiyeti Maliye Hazinesi’ne ilişkin 101 ada 1 nolu parsel üzerinde Tigris Gücü Üretim A.Ş tarafından yapılması planlanan 150.931.84 metrekarelik ormanlık alanda Mergi Regülatörü ve HES Projesi kapsamında Mergi Regülatörü ve HES Projesi olarak planlanan plan evrakına ait NİP: 56609770 pin numaralı 1/500 Ölçekli Nazım İmar Planı ile UİP: 56956778 PİN numaralı 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı Vilayet Genel Meclisi tarafından 02/08/2021 tarihinde 42 nolu karar ile “5302 Sayılı Vilayet Özel Yönetimi Kanunu 10. Maddesi” mucibince onaylanmıştır. Onaylanan Nazım İmar Planı 10.08.2021 – 10.09.2021 tarihleri ortasında 30 günlük askıya alınmıştır.”

“İL ÖZEL YÖNETİMİNİN KARARI HES YAPILMASINA İMKAN TANIMAZ”

Zarova Çayı’na yakın bölgede yapılmak istenen HES projesine ait SÖZCÜ’ye konuşan DEVA Partisi Siirt Vilayet Lideri Avukat Umut Dayanan şu değerlendirmede bulundu: “Bölgede barajlar yapılmadan evvel Hidroelektrik Santralinin yapılması için ÇED raporu alınmıştı. Alınan birinci ÇED raporu olumluydu HES yapılmasında rastgele bir hukuka terslik bulunmadığı ve etrafa olumsuz bir tesirinin olmadığı tarafında bir tespit yapılmıştı. Bu karar sonrasında ÇED raporuna köylüler itiraz ettiler ve yargıya taşıdılar.

Siirt Yönetim Mahkemesi dava konusu ÇED Raporunda bir hukuka terslik bulmadı. Köylülerin bu mevzuyu Danıştay’a taşıması sonrasında Danıştay belgeyi bozdu ve ÇED raporunun HES’in ekolojik sistem üzerine tesirleri, bölgedeki ekosisteme ve flora zenginliğine vereceği ziyanların bilimsellikten uzak eksper raporu da incelenmemiş olması ve diğer birkaç eksik konu istikametinden bozdu. Vilayet Özel İdaresi’nin, Zoravada yapılmak istenen HES’in imar durumuna ait almış olduğu kararda bu eksikliklerden biriydi.  Zoravaya HES yapılmasının önünde Danıştay’ın bozma kararı var.  Vilayet Özel İdaresi’nin almış olduğu imar değişikliği kararı ile o bölgede HES yapılmasına tek başına imkan sağlamaz.  Kaldı ki bu karara da askı müddeti içerisinde itirazlar yapılacaktır. Anılan karar yalnızca Danıştay’ın eksik gördüğü ve bozma kararı verdiği eksikliklerden bir adedini Vilayet Özel İdaresi’nin yerine getirmesinden ibarettir”

“ÇEVRE ÇABASINI SOUNUNA KADAR YÜRÜTECEĞİZ”

Hidroelektrik santralleriyle tabiatın istikrarıyla oynanmaya başlandığını söyleyen Dayanan, “Olur, olmaz nerede bir su akıyorsa çabucak önüne bir set çekip HES yapıyorlar. Lakin bu santrallerle o bölgenin doğal istikrarları bozuluyor. Yalnızca Siirt’in etrafında tek bir mesire alanı yok. Zorava Çayı’ndan öteki bir tek su tutulacak yer yok. Münasebetiyle burada çevresel tesirlerin gerçek değerlendirilmediğini esasen görüyoruz.

Etraf akarsularla dolu bir ili sular altında bıraktılar. Tıpkı vakitte bu işleri yapan müteahhitlerin de hiç değişmiyor olması da tesadüf değil. Türkiye’de 5 müttehittin dışında öbür müteahhit yok mu? Ranta ve doğayı ziyan verecek hangi çalışma olsa biz daima birebir müttehitleri görüyoruz. Siirt’te doğal istikrarın korunması, çocuklarımızın, gelecek kuşakların nefes alabileceği tek alan olan Zarova Çayı’nın korunması için  gereken  hukukun gayretini veriyoruz. Zarova’ya HES yapılmaması için vatandaşlarımızla birlikte bu etraf uğraşını sonuna kadar yürüteceğiz” tabirlerini kullandı.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir