Alman Devlet Bakanı Braun: Türklere özel aşı gönderiyoruz

Alman Devlet Bakanı ve Başbakanlık Müsteşarı Prof. Dr. Helge Braun, dün akşam Türk-Alman Sıhhat Vakfı'nın verdiği yemekte, Türk iş insanları ...


Alman Devlet Bakanı ve Başbakanlık Müsteşarı Prof. Dr. Helge Braun, dün akşam Türk-Alman Sıhhat Vakfı’nın verdiği yemekte, Türk iş insanları, sivil toplum kuruluşları ve medya temsilcileri ile bir ortaya geldi. Prof. Dr. Yaşar Bilgin’in başındaki vakıfla etkinliklere katılan Braun, Türkler ile aşı kampanyaları yapıyor, dernek ve mescitleri dolaşıp aşı oranını artırmaya çalışıyor.

Corona nedeniyle gecikmeli düzenlenen Kurban Bayramı özel yemeğinde, ana mevzu yaklaşan seçimlerin dışında corona virüsü, ticaret savaşları, iklim değişikliği ile Almanya’nın bu alanlardaki uğraşı oldu.

AŞI ŞUURU VAR

SÖZCÜ’ye konuşan Bakan Braun, son aylarda Türklerle sık sık bir ortaya geldiğini, mescitlerde, derneklerde aşı kampanyaları yaptığını belirtti. Braun, “Sevinerek söyleyeyim, Türk kökenlilerde aşılama oranları, Almanlar ile birebir. Yani bir aşı şuuru var. Biz bu tıp toplantılara ya da kalabalık kümelere BioNTech aşısı gönderiyoruz. Çin aşısı maalesef bir işe yaramaz” dedi.

‘DELTA VARYANTINI İZLİYORUZ’

Braun, yemekte yaptığı konuşmada da, ülkede yaşayan herkes için gerekli ölçüde aşının garantilendiğini, önümüzdeki bir haftanın Delta varyantında karar vermek için değerli olduğunu söyledi. Braun, “Bu bir haftada hadise, hastaneye yatış yahut ağır geçen hastalık seyrine bakıp sonbahardaki halimizi netleştireceğiz. Çok kıymetli vakitlerden geçiyoruz. Sıhhat altyapımızı buna hazırlamak çok değerliydi. Bunu başardık. Sıhhat sistemi bu salgını kaldırabildi. Artık Delta varyantının sistemi zorlayıp zorlayamayacağı aşikâr olacak“ dedi.

SEÇİMDE YENİ BAŞBAKAN FAKTÖRÜ

26 Eylül’de yapılacak genel seçimlere de değinen Braun, “Bu seçimler çok özel. Zira çok şey tesirli olacak. Yeni Başbakan belirlenecek. Salgın, Almanya’yı vuran sel, iklim değişikliği ve ticaret savaşlarında Avrupa’nın sağlam durabilmesi için özel çalışmalarım oldu. Bir devir daha deneyeceğim. Dijitalleşme konusunda da gerekli yatırımları yapıyoruz” diye konuştu.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir