Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas: NATO’nun, Avrupa kanadı güçlenmeli

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, NATO'nun karar düzeneği ve geleceği hakkında açıklamalarda bulundu. "HATALARDAN SONUÇ ÇIKARILMASI LAZIM ...


Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, NATO’nun karar düzeneği ve geleceği hakkında açıklamalarda bulundu.

“HATALARDAN SONUÇ ÇIKARILMASI LAZIM”

Yaşanan Afganistan sürecinde istifa etmeyi düşünüp düşünmediği sorusuna “İster inanın ister inanmayın, son birkaç gündür tek bir şey düşündüm, o da hepimizin yaptığı yanlışlardan sonuçlar çıkarmak ve mümkün olduğunca çok insanın Afganistan’dan çıkarılmasını sağlamak” diye yanıt veren Maas, üzerinde çalışılması gereken hususlar olduğunu söyledi.

Maas, yapılan yanılgıların akabinde çaresiz insanların daha güç durumda kalmamasını sağlamak istediklerini belirterek, Afganistan’dan kaçmak isteyen sivillerin haklı olarak onlarla ilgilenmelerini ve onları oradan çıkarmalarını beklediklerini söz etti.

“NATO’NUN SORGULANMASI GEREKİR”

Afganistan’da yaşanan sürecin kıymetli siyasal soruları da beraberinde getirdiğine değinen Maas, NATO’nun milletlerarası vazife ve misyonunun yine tanımlanması gerektiğine vurgu yaptı. Maas, gelecekte milletlerarası sorumluluğun nasıl üstlenilmesi gerektiğinin ve NATO’nun salt bir savunma ittifakı olup olmadığı yahut bu örgütün bu cins operasyonları yürütmek için de uygun olup olmadığının sorgulanması gerektiğini söyledi.

“BARIŞI SAĞLAMAK BİZİM İŞİMİZ Mİ”

NATO’nun asıl misyonunun dışında kalan operasyonları kastettiğini vurgulayan Heiko Maas, “Afganistan misyonunun nedeni 11 Eylül 2001 ataklarıydı. NATO misyonunun Afgan topraklarında daha fazla terörist taarruz yapılmamasını sağlaması gerekiyordu. Lakin bu başarıldığında, misyon yeniden de devam etti ve birden Afganistan’ın geleceği misyonuna dönüştü: Barışı sağlamak bizim işimiz mi? İnsan haklarının gözetilmesi işimiz mi? Tıpkı vakitte devlet biçimimizi ihraç etmek vazifemizin bir modülü mı? Bu mutlaka Afganistan’da başarısız oldu. Tekrar de, bu çeşit misyonların gelecekte NATO liderliğinde mümkün olup olmayacağı sorusu devam ediyor” dedi.

“NATO’NUN KARARLARINI YALNIZCA ABD ALIYOR”

NATO kararlarının aslında ABD’de alındığını ve Avrupa’nın yalnızca uyguladığını vurgulayan Maas, Brüksel’in neredeyse hiç kelam hakkı olmadığını belirtti. Askerlerini rastgele bir yere göndermeden evvel siyasi olarak çok daha fazla tartışmaları gerektiğine değinen Maas, “Aksi takdirde, ABD’de kim lider olursa olsun, sırf Washington’un kararlarını uygulamamız üzere bir risk kelam konusu olur” tabirini kullandı.

“AFGANİSTAN’DA YAŞANANLAR TEKRARLANMAMALI”

Almanya ve Avrupa’nın, ABD’ye olan askeri bağımlılıklarının nasıl kırabileceği sorusuna Maas, “NATO içerisinde Avrupa kanadının güçlendirilmesini düşünmeliyiz. Gerçek şu ki ABD birçok şeye karar veriyor ve biz de uyguluyoruz. Zira ABD’siz güçlü memleketler arası misyonları yürütecek durumda değiliz. Afganistan’daki başarısızlık, dış siyaset ve güvenlik siyaseti açısından dünyadaki sorumluluğumuzu büsbütün reddetmemize yol açmamalıdır fakat Afganistan’da yaşananlar da tekrarlanmamalı” biçiminde karşılık verdi.

“AFGAN HÜKÜMETİ DIŞLANDI”

Eski ABD Lideri Donald Trump idaresinin Afgan hükümetini her türlü siyasi görüşmelerden dışladığını söyleyen Maas, “Afgan hükümeti yalnızca Taliban ile değil, tıpkı vakitte memleketler arası müttefiklerle de görüşmelerden dışlandı. Bunun sonucunda ABD’nin ve öbür tüm yabancı birliklerin bu yılın mayıs ayının başında Afganistan’ı terk etmesi gerektiği konusunda bir mutabakat oldu” dedi.

“ÇEKİLME ŞARTLARA BAĞLI”

Maas, aslında tüm ortakların, çekilmeyi bir programa değil, şartlara bağlamaktan yana olduğunun altını çizdi.

“SUÇLU TRUMP”

Yabancı birliklerin mayıstan sonra Afganistan’da kalması durumunda, Taliban ile bir savaş olabileceği gerekçesiyle vakit tarifli bir geri çekilmenin tercih edildiğini söyleyen Maas, “ABD birliklerinin geri çekilmesini farklı formda hayal ederdik lakin gelişmenin kabahati Biden’ın selefine (Trump) ait” dedi.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir