Almanya, Türkiye’den yeşil hidrojen tedarik edebilir

Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası Lideri Dr. Markus Slevogt, Türkiye'nin Almanya'nın yeşil hidrojen ithal edeceği tedarikçiler ortasında ...


Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası Lideri Dr. Markus Slevogt, Türkiye’nin Almanya’nın yeşil hidrojen ithal edeceği tedarikçiler ortasında bulunduğunu ve Türkiye’nin bu yıl içinde oluşturmayı planladığı ulusal hidrojen stratejisine yönelik gelişmeleri yakından takip ettiklerini aktardı.

“TÜRKİYE ELEKTRİK ÜRETİMİNDE AJANTAJLI”

Türkiye’nin elektrik üretim maliyetleri açısından avantajlı, hidrojenin taşınması durumunda ise inançlı alternatifleri bulunduğuna işaret eden Slevogt, şunları kaydetti:

“Almanya geçen yıl yayınladığı ulusal hidrojen stratejisi uyarınca pak kaynaklardan üretilen hidrojeni ülke dışından getirmeyi planlıyor. Türkiye, potansiyel tedarikçiler ortasında yer alıyor. Hidrojen tedarikine katkıda bulunabilecek öbür ülkeler Norveç, İzlanda, Avustralya ve Şili.

TÜRKİYE İLE GÜÇ İŞBİRLİĞİMİZ VAR

Türkiye ile 2012 yılından beri istikrarlı bir güç iş birliğimiz bulunuyor. AHK olarak güç kesimindeki oyunculara takviye olduğumuz üzere yeşil hidrojende de Türkiye’ye tıpkı dayanağı vereceğiz.”

“YÜKSEK KARBON AYAK İZİNE SAHİP ŞİRKETLER EKONOMİK CAZİPLİĞİNİ KAYBEDECEK”

Slevogt, bilhassa son vakitlerde iklim değişikliği, global ısınma üzere alanlarda önemli uğraş verildiğine dikkati çekerek, “Bu durum, global etraf şuurunu artırmakla birlikte, şirketlerin eserlerinde karbon ayak izini düşürme gayretlerine yer hazırladı. Bu sebeple elektriğin pak ve sürdürülebilir kaynaklardan karşılanması, kaynakların verimli kullanılması daha da kıymetli hale geldi. Bu alanlarda daha fazla araştırma çalışmaları yapılacağını düşünüyoruz.” tabirlerini kullandı.

“AVRUPA YEŞİL MUTABAKAT KARARI TÜRKİYE’NİN KAPASİTESİNİ ARTIRABİLİR”

Slevogt, yeşil dönüşümün, teknoekonomik ya da sosyopolitik gelişmelere bağlı olacağını vurgulayarak, “Bu manada Avrupa Yeşil Mutabakat üzere bir karar, Türkiye’nin süratle yenilenebilir kapasitesinin artmasına sebep olabilir. Zira Türkiye, ihracatının yüzde 50’den fazlasını Avrupa bölgesine yapıyor. Bu noktada Türk sanayisinin önümüzdeki yıllarda bu değişimden etkileneceğini ve iklim dostu teknolojilere talebin artacağını öngörebiliriz.” değerlendirmesinde bulundu.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir