Angela Merkel’in alacağı emekli maaşı belli oldu

Almanya'da halk, 26 Eylül'de genel seçimler için sandık başına gidecek. Başbakan Angela Merkel, 16 yılın akabinde seçimlerde aday olmayacağını ...


Almanya’da halk, 26 Eylül’de genel seçimler için sandık başına gidecek.

Başbakan Angela Merkel, 16 yılın akabinde seçimlerde aday olmayacağını duyurdu. Merkel’in kararının akabinde Alman başbakanın ne kadar emekli maaşı alacağı ve emekliliğini nasıl geçireceği gündeme geldi.

MERKEL’İN EMEKLİLİK MAAŞI HESAPLANDI

Geçen ay ABD’ye düzenlediği resmi ziyaret sırasında emekliliğinde ne yapacağı sorulan 67 yaşındaki Merkel, bir mühlet dinleneceğini ve hiçbir daveti kabul etmeyeceğini söyledi.

“Şimdiye kadar yaptığım işleri artık diğerinin yapacağı gerçeğini kavramam gerek. Öyle görünüyor ki, bu yeni durum çok hoşuma gidecek. Biraz kitap okumayı deneyeceğim.” diye konuştu.

AYLIK 15 BİN EURO ALACAK

Almanya başbakanının aylık maaşı, maddelere nazaran 25 bin euro. Ayrıca Federal Meclis’te milletvekili olan Merkel, 10 bin euro vekillik maaşı alıyor. Deutsche Welle’nin haberine nazaran, Merkel, başbakanlık vazifesinden sonra üç ay boyunca maaşını tam olarak almaya devam edecek.

Yapılan hesaplamalar, vazifesinin sonuna yaklaşan Angela Merkel’in emekliliği boyunca aylık yaklaşık 15 bin euro alacağını söylüyor. Makam arabası ve muhafaza, Merkel’in istemesi halinde ömür uzunluğu kendisine tahsis edilecek.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir