Angelina Jolie’den Afganistan yorumu

Dünyaca ünlü oyuncu Angelina Jolie, cuma günü Time mecmuasında yayınlanan makalesinde, ABD'nin Afganistan'dan çekilme süreci konusunda sert ...


Dünyaca ünlü oyuncu Angelina Jolie, cuma günü Time mecmuasında yayınlanan makalesinde, ABD’nin Afganistan’dan çekilme süreci konusunda sert kelamlar söyledi.

46 yaşındaki oyuncu ve aktivist, Taliban, Afganistan’da denetimi yine ele geçirirken, ABD ordusunun Ortadoğu ülkesindeki karışıklığın ortasında “sıvışıyor üzere göründüğünü” yazdı. Jolie, devam eden kaosun Afganistan’da bayanlar ve genç kızlar için kaydedilen her türlü toplumsal ilerlemeyi ortadan kaldırabileceğinden endişelendiğini lisana getirdi.

“İHANET”

Oscar’lı oyuncu, “Afganistan’daki savaşla ilgili görüşleriniz ne olursa olsun, muhtemelen bir bahiste hemfikiriz: Bu biçimde bitmemeliydi” dedi. Jolie, ABD’nin Taliban ve Afgan hükümeti ortasında bir barış muahedesini kolaylaştırmaya çalışmaktan vazgeçmesini “ihanet ve tam olarak anlaşılması imkansız bir başarısızlık” olarak nitelendirdi.

YENİ KAOS

Ünlü oyuncu, Afganistan Devlet Lideri Eşref Gani’nin Birleşik Arap Emirlikleri’ne kaçmasının da kaosa bir yenisini eklediğini belirtti. Ülkenin Tacikistan büyükelçisi, Gani’yi ülke dışına çıkarken 169 milyon dolar çalmakla suçlamış, fakat Gani nerede olduğu öğrenildikten sonra çektiği bir görüntüde ‘sadece bir yelek ve birkaç kıyafetle ayrıldığı’ konusunda ısrar etmişti.

“BELGELER YAKILDI”

Jolie, Almanya’daki Ramstein Hava Üssü’nde yaralı asker ve bayanlarla görüştüğünü de anlattı ve onların, “Afgan halkının temel hak ve özgürlükleri kazanmasına yardım etmenin bir modülü olmaktan ne kadar gurur duyduklarını” yazdı. Jolie ayrıyeten, okullarda ataklara maksat olan genç kızlar ve Birleşmiş Milletler’e nazaran 2020’de kendilerine yönelik suikast sayısı üçe katlanan hükümetteki bayanlar için durumun ne kadar bilinmeyen olduğunu kaydetti. Ünlü yıldız, Afganistan’da gazetecilerin ve aktivistlerin yazdı.

“Bunca akan kan, efor, fedakarlık ve vakitten sonra Amerika, bu geçişi denetimli bir formda planlama iradesinden mahrum görünüyor” diyen Jolie, “Asla kolay yahut harika olmayacaktı fakat daha düzgün, daha düzgün ve daha inançlı olabilirdi” tabirini kullandı.

“ARTIK İNANMIYORUM”

Jolie, “Doğru olanı yaptığımıza ve soylu bir emel için savaştığımıza inanıyordum” derken, “ABD yirmi yıl sonra Afganistan’ı terk ederken buna inanmaya devam etmek zor” diye yazdı.

“UTANIYORUM”

Jolie, “Bir Amerikalı olarak ayrılma biçimimizden utanıyorum. Bu bizi küçültür” sözüne yer verdi. “Kızların okula gitmesini yasaklamak, bayanları meskene hapsetmek ve çizgiyi aştığı düşünülen rastgele bir bayana halka açık alanda kırbaçlama da dahil olmak üzere acımasız fizikî cezalar vermek” üzere Taliban’ın bayanları cezalandırma yolları konusundan da yakınan Jolie, ABD’nin bayanların şartlarını izlemedeki başarısızlığını lisana getirdi.

ABD’nin çekilmesi nedeniyle “yeni bir mülteci krizi” yaşanacağını da yazan Jolie, Amerikalıları ve Afganları ülkeden çıkarmak için mevcut stratejinin kâfi olmadığını da kelamlarına ekledi.

INSTAGRAM’DA BİRİNCİ PAYLAŞIMI AFGANİSTAN’DAN GELEN MEKTUPTU

Bugüne dek Instagram hesabı olmayan Amerikalı oyuncu, cuma günü birinci kere Instagram’a katılmış ve birinci gönderisinde Afgan bir kız tarafından kendisine gönderilen mektubun fotoğrafına yer vermişti.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir