Antonio Guterres: Afganistan kontrolden çıktı

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri AntonioGuterres, bugün New York'taki BM Genel Merkezi'nde açıklamalarda bulundu. "AFGANİSTAN ...


Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri AntonioGuterres, bugün New York’taki BM Genel Merkezi’nde açıklamalarda bulundu.

“AFGANİSTAN DENETİMDEN ÇIKTI”

Afganistan’ın büyük ölçüde denetimden çıktığını Guterres, Taliban’ı taarruzları derhal durdurmaya ve “iyi niyetle” müzakere etmeye çağırdı.

Guterres yaptığı açıklamada, Taliban’ın denetimleri altındaki alanlarda, bilhassa bayanları ve gazetecileri gaye alan önemli kısıtlamaların belirtilerinden hayli rahatsız olduğunu belirterek, “Afganistan’daki bayanların güç kazanılmış haklarının ellerinden alındığını görmek bilhassa dehşet verici ve yürek parçalayıcı” dedi.


241 BİN KİŞİ KAÇMAK ZORUNDA KALDI

Guterres, Taliban ve Afgan güvenlik güçleri ortasındaki çabanın kentlerde “büyük ziyana yol açtığını” belirterek, en az 241 bin kişinin konutlarından kaçmak zorunda kaldığını, hastanelerin dolup taştığını, besin ve tıbbi gereçlerin azaldığını söyledi.

TARAFLARA DAVET YAPTI

Guterres yaptığı açıklamada, “Tüm tarafları, çatışmanın ağır bedeline ve siviller üzerindeki yıkıcı tesirine dikkat etmeye çağırıyorum” diyerek, artık saldırıyı durdurmanın vakti geldiğini ve müzakerelere başlamanın gerektiğini söyledi.

Guterres, BM’nin bir barış mutabakatına katkıda bulunmaya ve tüm Afganların haklarını kazanmaya kararlı olduğunu belirterek, “Yardımın son derece değerli olduğu bir anda muhtaçlığı olanlara yardım ulaştırmayı çok istiyoruz” tabirlerini kullandı.Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir