Apple, çocuk istismarı tespiti için iPhone’lara yazılım yüklemek istiyor

ABD’li teknoloji şirketi Apple, çocuk istismarlarının tespiti için ürettiği iPhone model cep telefonlarına imgeleri tarayan bir yazılım yüklemeyi ...


ABD’li teknoloji şirketi Apple, çocuk istismarlarının tespiti için ürettiği iPhone model cep telefonlarına imgeleri tarayan bir yazılım yüklemeyi amaçlıyor.

Apple’ın “neutralMatch” olarak isimlendirdiği sistemi bu haftanın başlarında birtakım ABD’li akademisyenlere detaylı olarak anlattığı ve planın ilerleyen günlerde daha geniş çapta duyurulacağı söyleniyor.

GÜVENLİK GÜÇLERİNE HABER VERECEK

Yapılan açıklamalara nazaran, sistemin yasa dışı imgeleri tespit ederek, istismarla ilgili malzemelerin doğrulandığı takdirde, güvenlik güçleri ile bağlantıya geçeceği belirtildi.

iCloud’a yüklenen her fotoğrafa, kuşkulu olup olmadığını belirten bir “güvenlik değeri” verileceği ve belli sayıda fotoğrafın kuşkulu olarak işaretlendiğinde, Apple’ın tüm kuşkulu fotoğrafların şifresinin çözülmesini ve yasa dışı gereçlerin saptanmasını sağlayacağı aktarıldı.

Sistemin fotoğrafları tararken, çocuk cinsel istismarına ait fotoğrafların bulunduğu bir data tabanındaki fotoğraflarla karşılaştırılacağı ve planın başlangıçta sırf ABD’deki taşınabilir aygıtlara uygulanmasının beklendiği belirtildi.

Güvenlik araştırmacıları ise, Apple’ın çocuk istismarı ile çaba gayretlerini desteklerken, dünyanın dört bir yanındaki hükümetlerin vatandaşlarının şahsî datalarına, yepyeni emelin çok ötesinde erişim sağlama riskinden telaş duyduğunu belirtti.

Araştırmacılar, sistemin şu anda çocuklara yönelik cinsel istismarı tespit etmek için tasarlanmış olmasına karşın, terör yahut protestolardaki hükümet zıddı işaretler üzere öteki hedeflenen imaj ve metinleri taramak için de kullanılabileceğini tabir etti.

“FİKİR DEHŞET VERİCİ”

Cambridge Üniversitesi’nden Güvenlik Mühendisliği Profesörü Ross Anderson, “Kesinlikle dehşet verici bir fikir, zira telefonlarımız ve dizüstü bilgisayarlarımızın dağıtılmış toplu bir nezaretine yol açacak.” dedi.

Ayrıyeten birtakım güvenlik uzmanları, Apple’ın bu türlü bir uygulamaya geçtiği takdirde hükümetlerin de bu bilgilere ulaşabileceğini söylüyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir