Aşı yaptırmayan öğretmen öğrencilerin yarısına Covid-19 bulaştırdı

Türkiye ile birlikte birçok ülkede yüz yüze eğitime geri dönüş süreci başlarken, ABD’de aşı olmanın okullarda ne kadar büyük bir ehemmiyeti ...


Türkiye ile birlikte birçok ülkede yüz yüze eğitime geri dönüş süreci başlarken, ABD’de aşı olmanın okullarda ne kadar büyük bir ehemmiyeti olduğunu gözler önüne seren bir olay yaşandı.

ABD Ulusal Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezleri’nde (CDC) vazifeli bilim insanları California’da aşı olmayan bir ilkokul öğretmenin hastalığı 26 bireye bulaştırdığı tespit edildi.

“ÖĞRETMEN SINIFTA MASKESİZDİ”

Sınıf nüfusunun yarısını hasta eden öğretmenin Covid-19’un Delta varyantını öğrencilerine bulaştırdığı açıklanırken, “Öğretmen semptomlar göstermesine karşın iki gün boyunca okula gitti. Bu mühlet zarfında sınıfta maskesiz yazı okudu” sözü kullanıldı.

8 VELİYE DE BULAŞTIRDI

Marin’de Mayıs ayının başında yaşanan olayı inceleyen uzmanlar, öğretmenin okulda aşı olmayan iki öğretmenden biri olduğunun da altını çizdi. Yetkililer, “Sınıftaki öğrencilerin yarısına, öteki sınıflardaki 6 öğrenciye ve sınıftaki 8 veliye hastalık bulaştırıldı. Toplamda bir öğretmen 26 şahsa hastalık bulaştırdı.

Sınıfın oturma planını inceleyen CDC uzmanları, “Sınıfta öğretmene en yakın olanlar en çok hastalananlar ortasında oldu” denildi.

CDC Yöneticisi Rochelle Walensky de, “Kanıtlar bize aşı olmasına onay çıkan çocukların ve yetişkinlerin aşı olmasının, öğrenci, öğretmen, çalışanlar ve ziyaretçilerin maske takmasının, havalandırma sisteminin düzgün çalışmasının, toplumsal araya uyulmasının ve tertipli test yapılmasının değeri gözler önüne serildi. Bunlar üzere katmanlı korunma stratejileri bunun ehemmiyetini kanıtlıyor” dedi.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir