Atatürk büstüne çirkin saldırıya 29 yıl hapis istemi

Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan 29 sayfalık iddianamede IŞİD Terör Örgütü’nün kuruluşu, emeli, Türkiye’ye yönelik terör ...


Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan 29 sayfalık iddianamede IŞİD Terör Örgütü’nün kuruluşu, emeli, Türkiye’ye yönelik terör hareketleri anlatılarak IŞİD için “Türkiye’nin güvenliğini direkt tehdit eder niteliktedir” formunda tespit yapıldı.

İddianamede Günhan Daştan’ın Marmaraereğlisi ilçesinde yaşadığı, rastgele bir mesleğinin ve gelirinin bulunmadığı belirtildi. Olay tarihi olan 28 Mart 2021’de Daştan’ın Atatürk büstüne ziyan verme ve Atatürk’ün anısına hakaret etme hedefiyle planlı bir formda materyalleri temin ettiği belirtildi.

ORTA SOKAKLARI KULLANDI

Daştan’ın güvenlik güçlerine yakalanmamak için güvenlik önlemleri aldığı kaydedilen iddianamede şüphelinin araç plakasını kapattığı, aracını olay yerinden farklı bir yerde durdurduğu, aksiyonu yapacağı yere araçla giderken Plaka Tanıma Sistemi olmayan orta sokakları kullandığı tabir edildi.

Şüphelinin parmak izi bırakmamak gayesiyle olay yerine eldiven ve koyu renk kapüşonlu kıyafet giydiği ve Nizamettin Demirdöven İlkokulu, Opet Anadolu Lisesi ve Yençiftlik Belediye Ortaokulu’nun bahçelerindeki Atatürk heykellerine hakaret içerikli yazı yazarak aksiyon gerçekleştirdiği tabir edildi.

ATATÜRK’ÜN ANISINA SALDIRDI

İddianamede kuşkulu Daştan’ın toplumsal medya hesabında selefi görüşler doğrultusunda paylaşımlar yaptığı ve toplumsal medya hesabından Selefi Ramazan Oral Kümesi ile çatışma bölgelerinden kimi şahıslar ile irtibatı olduğunun tespit edildiğine yer verildi.

İddianamede şüphelinin sıradan bir yer seçmeyip Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün büstleri nezdinde anısına yönelik toplumda infial uyandırma uğraşı ile hareketi gerçekleştirdiği değerlendirmesi yapıldı.

MESKENİNDE BULUNAN PATLAYICI ÜRETİMİNDEKİ KİMYASAL UNSURLAR HATIRLATILDI

Kuşkulu Daştan’ın bahse bahis aksiyonları gerçekleştirdiğini kabul ettiği ve misal hareketleri devam ettireceği, bu hususta rastgele bir pişmanlık duymadığı tarafındaki sözleri hatırlatıldı. Şüphelinin meskeninde yapılan aramada çok sayıda boya, av tüfeği, 325 adet av fişeği, patlayıcı üretiminde kullanıldıkları tarafında bilgiler mevcut olan kimyasal unsurlar, pala, çeşitli ateşli silahlar, askeri eğitim bilgileri içerikli CD’ler bulunduğu belirtildi.

İddianamede şüphelinin HTS incelemesinde silahlı terör örgütü kurma ve üye olma cürmünden, Anayasal nizamı ortadan kaldırma cürmünden, PKK örgütüne üye olma cürmünden hakkında birden fazla süreç yapılan 10 şahısla birden çok sefer bağlantı kurduğunun tespit edildiğine yer verildi.

KAOS ÇIKARTMA UĞRAŞI İLE PROVAKATİF FORMDA HAREKET ETTİ

Kuşkulu Daştan’ın IŞİD terör örgütünün işleyişine uygun olarak ayrıştırma ve kaos çıkartma gayreti ile provokatif halde hareket ettiği, bu istikamette hareketini gerçekleştirdiği ve yakalanmamış olması halinde bu formda hareketlerine devam edeceğinin tespit edildiği değerlendirmesi yapıldı.

Kıymetlendirme kısmında şüphelinin IŞİD terör örgütünün ideolojisini benimsediği ve bu tarafta örgüt üyeliğine yönelik organik iradi bağına ait kastını ortaya koyduğunun anlaşıldığı belirtildi. Şüphelinin aksiyonlarını IŞİD silahlı terör örgütünün gayesine ve amaçlarına hizmet eder formda gerçekleştirdiği ve kelam konusu örgütün üyesi olduğu öne sürüldü.

29 YILA KADAR MAHPUSU İSTENDİ

İddianamede kuşkulu Günhan Daştan’ın “Zincirleme Halde Atatürk’ün Anısına Hakaret”, “Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma” ve “Kamu Malına Ziyan Verme” kabahatlerinden toplamda 7 yıl 6 ay 15 günden 29 yıl 1 ay 15 güne kadar mahpus cezasıyla cezalandırılması istendi.

Tutuklu kuşkulu Daştan önümüzdeki günlerde iddianameyi kabul eden Tekirdağ Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkacak. DHA


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir