Atatürk’e ait baston satışa çıktı

Türkiye-İran ortasında en ağır alakaların yaşandığı 1932 yılında Şah İstek Pehlevi tarafından Mustafa Kemal Atatürk'e ikram edildiği kaydedilen ...


Türkiye-İran ortasında en ağır alakaların yaşandığı 1932 yılında Şah İstek Pehlevi tarafından Mustafa Kemal Atatürk’e ikram edildiği kaydedilen 92 santimetre uzunluğundaki minyatürlü baston açık artırmayla satılıyor.

Atatürk’ün tasvirinin yanı sıra Şahı İstek Pehlevi, Cemşid, Keykavus, Behmen üzere başkanların tasvirlerinin yer aldığı bastonun geliriyse Türk Eğitim Vakfı’na bağışlanacak.

“BASTONDA OYMA SANATI KULLANILMIŞ”

Müzayedeyi düzenleyen firmanın kurucusu Hüseyin Kocabaş, “Müzayedenin en kıymetli modülü, Mustafa Kemal Atatürk’e ilişkin Şah İstek Pehlevi tarafından 1932 yılında Türkiye-İran alakalarının en ağır olduğu periyotta ikram edilmiş minyatürlü baston. Baston sanatsal özellikleriyle ön plana çıkan bir eser. Sanatkarı tarafından oyma sanatıyla kullanılmış.” dedi.

“ELDE EDİLECEK GELİR TÜRK EĞİTİM VAKFI’NA BAĞIŞLANACAK”

Kocabaş, kelamlarına şu formda devam etti:

“Müzayedemizde satışa sunduğumuz yapıtların hepsini teklif tarzı satışa sunuyoruz. Ama online bir satış olduğu için sisteme bir giriş bedeli girmemiz gerekiyor. Atatürk’e ilişkin olan bastondan elde edilecek gelirse, Türk Eğitim Vakfı (TEV) çatısı altında oluşturulmuş geleceğe dokun burs fonuna bağışlanacak.”

Müzayedenin 15 Ağustos Pazar günü saat 20.00’de online yapılacağını belirten Kocabaş, “Müzayedemiz de çoklukla Osmanlı hanedan koleksiyonlarında bulunan sultanlara ve saray yüksek erkanına ilişkin yapıtları beğeniye sunacağız. Bu eserler ortasında Sultan 2. Abdülhamid Han’ın Makam-ı Hümayun Sümeni, tekrar Sultan 2. Abdülhamid Han’ın şahsen kendi kullandığı porselen kahve fincanları, kristal kadehleri ve porselen yemek tabakları yer alıyor. Tıpkı vakitte çok pahalı gümüş yapıtlarda bulunuyor.” diye konuştu.

MÜZAYEDEDEKİ ESERLER

Müzayedenin öne çıkan öteki eserler ortasında; Sultan 2. Abdülhamid Han’ın Makam-ı Hümayun Sümeni, Sultan 2. Abdülhamid Han’ın Kristal Kadeh Grubu, Sultan 2. Abdülhamid Han’ın yıldız kahve grubu, Sultan 2. Abdülhamid Han’ın inisiyalli tabağı, Sultan 2. Abdülhamid Han’ın porselen yemek grubu, Sultan 2. Mahmud Han’ın tasvir-i hümayunu, Sultan 1. Osman Han’ın tasvir-i hümayunu, Sultan Vahdettin Han mineli gümüş kutu, Esma Sultan’ın ormolu mücevher kutusu, Hatice Sultan’ın tuğralı gümüş tacı, Haremi hümayun kalfası Saadetlü Nazlıser Kalfa’nın abdest ibriği, Mehmet Ziya Paşa’nın gümüş zarf kadrosu ve Yunan hükümdarı 2. Konstantin’in billur içki grubu yer alıyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir