Atina’nın kuzeyindeki orman yangınları yeniden alevlendi

Yunanistan son 30 yılın en şiddetli sıcak hava dalgasıyla boğuşurken, salı gününden bu yana ülke genelinde 150’den fazla orman yangını çıktı ...


Yunanistan son 30 yılın en şiddetli sıcak hava dalgasıyla boğuşurken, salı gününden bu yana ülke genelinde 150’den fazla orman yangını çıktı. Yangınlarda onlarca mesken, işyeri ve binlerce dönümlük ormanlık alan kül olurken, düzinelerce kasaba ve köy tahliye edildi.

Atina’nın kuzey bölümlerinde rüzgarların tesiri ile dün denetim altına alınan orman yangınları yine alevlenirken, yetkililer Afidnes, Kryoneri, Kokkinovrahos ve Ippokrateios Politeia banliyölerinin yanı sıra yakınlardaki Malakasa göçmen kabul merkezindeki sığınmacıların tahliyesini emretti.

Alevlerin ormanlık alandan yerleşim ünitelerinin olduğu bölgelere gerçek süratle yayıldığı kaydedilirken, yangına çok sayıda itfaiye takımı ile 10 helikopter ve 7 uçağın müdahale ettiği aktarıldı.

Sivil Müdafaa Kurumu tarafından yapılan açıklamada, ülkenin yarısı için yarın “aşırı yangın uyarısı” yayınladı. Mahallî kuruluşlar ise, devam eden orman yangınları nedeniyle başşehir bölgesinde planlı elektrik kesintileri olabileceğini bildirdi. Atina ve bölgedeki tüm park ve açık alanların ise tedbir hedefli kapatılması emredildi.

Yunanistan Maliye bakanlığı ise, yangınlar nedeniyle eşyalarını kaybeden şahıslara 6 bin euroya kadar acil ödeme yapılacağını duyurarak, daha fazla tedbir alınacağını belirtti.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir