ATM’den yapılan EFT’lerin işlem ücretlerine zam

Merkez Bankası, ticari kredi kullanımı nedeniyle banka ve finansman kuruluşlarının aldığı fiyatlara ait düzenleme yayımladı. Resmi Gazete’nin ...


Merkez Bankası, ticari kredi kullanımı nedeniyle banka ve finansman kuruluşlarının aldığı fiyatlara ait düzenleme yayımladı.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan ve bankalarca ticari müşterilerden alınabilecek fiyatlara ait temelleri belirleyen bildirimde yapılan düzenlemeye nazaran, proje, satın alım ve birleşme, özelleştirme, yapılandırılmış finansman ile bunların refinansmanı için özel kredi kontratları yahut genel kredi kontratına ek kontrat ve protokoller kapsamında kullandırılan krediler karşılığında alınan fiyatlar, ticari krediler kategorisi kapsamında değerlendirilmeyecek.

EFT’DE ATM’LERDEN YAPILAN SÜREÇ FİYATI ARTIRILDI

Düzenlemeye nazaran ayrıyeten, kredinin tahsisinden kapatılmasına kadar geçen mühlet içinde yapılacak taşınır ve taşınmazlara ait rehin ve ipotek tesisleri ile ekspertiz süreçlerinden alınabilecek fiyat, bankalar tarafından üçüncü şahıslara ödenen fiyatın %15 fazlasını geçemeyecek. Evvelki düzenlemede bu fiyat, bankalar tarafından üçüncü bireylere ödenen fiyatla sonluydu.

Bildirimle ATM’lerden yapılan EFT süreçlerinden alınan fiyat de artırıldı. Buna nazaran süreç fiyatı bin TL’nin altındaki EFT süreçlerinin ATM’den yapılması halinde alınan fiyat 2 TL’den 4 TL’ye çıkarıldı. EFT süreç meblağının bin TL ile 50 bin TL ortasında olması halinde alınacak fiyatlardan 2 TL, 5 TL ve 10 TL olarak belirtilen fiyatlardan 5 TL olanı 8 TL olarak yine belirlendi.

FİNANSMAN ŞİRKETLERİ DE EKLENDİ

Bildirimin “Üye işyeri ücretleri” başlıklı 20. hususunda yapılan değişikliğe nazaran, yurt dışında ihraç edilmiş kartların kullanıldığı süreçlerde, süreç fiyatının üye işyerinin hür kullanımına sonraki gün aktarılması halinde, uygulanacak azami üye işyeri fiyatı de yüzde 1.60’dan yüzde 1.90’a yükseltildi.

Resmi Gazete’nin tıpkı sayısında yayımlanan ve finansal tüketicilerden alınacak fiyatlara ait yol ve temeller hakkında bildirimde yapılan değişiklikle, bildirinin tarif hususunda yer alan “Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketleri Birliği” ibaresi “Finansal Kurumlar Birliği” olarak değiştirildi. (REUTERS)


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir