Avrupa Birliği: Afgan sığınmacılar için Türkiye ile iş birliği yapalım

Afganistan'ın başşehri Kabil'deki havalimanında ülkeden kaçış izdihamı yaşanırken, Avrupa Birliği (AB) mümkün göçe karşı önlemleri tartışıyor ...


Afganistan’ın başşehri Kabil’deki havalimanında ülkeden kaçış izdihamı yaşanırken, Avrupa Birliği (AB) mümkün göçe karşı önlemleri tartışıyor.

Birlik üyesi ülkeler, Afgan göçü karşısında Türkiye ile iş birliği fikrini öne sürüyor.

“TÜRKİYE’NİN SORUMLULUKLARI VAR”

Sığınmacıların komşu ülkelerde ağırlanması gerektiğini savunan ve Brüksel’in bu mevzuda hazır olduğunu belirten Avrupa Halk Partisi Kümesi Lideri Manfred Weber, “Komşu ülkelerde çabuk ve basitçe yardım etmeliyiz.” dedi.

Weber, Afgan sığınmacılara ait Türkiye’nin sorumluluklarının olduğunu argüman ederek, “Türkiye’nin sonlarını muhafazası gerektiğini” lisana getirdi.

“2015’TEKİ YANILGIYI TEKRARLAMAYALIM”

AB Komitesi’nin İçişlerinden Sorumlu Üyesi Ylva Johansson, Welt am Sonntag gazetesine verdiği mülakatta, 2015’te Avrupa’ya Suriyeli sığınmacı akınını anımsattı. “2015 yılındaki yanılgıyı tekrarlamamamız gerekiyor. Beşerler, AB sonlarına kadar dayanana kadar beklememeliyiz.” diye ekledi.

Johansson da Afgan sığınmacılara bölgede ve komşu ülkelerde takviye sağlanması fikrini ortaya attı, “Türkiye’nin bu ülkeler ortasında bulunduğunu” kaydetti.

TÜRKİYE’DEN NET HAL

Ankara ise Afgan göçüne karşı duruşunu öteki ülkelerin önderlerine net bir formda söz ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afganistan ve sığınmacıların durumunu ele almak için Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ile görüştü.

“İLAVE GÖÇ YÜKÜNÜ KALDIRAMAYIZ”

Erdoğan, halihazırda 5 milyon sığınmacıyı ağırlayan Türkiye’nin Afganistan kaynaklı ek bir göç yükünü kaldıramayacağını Merkel’e aktardı.

Putin ile görüşmesinde ise Erdoğan, Afganistan’da yumuşak bir geçiş olmasını temenni ettiklerini söyledi. İki önder, söz konusu ülkede önümüzdeki periyotta kurulacak hükümetle geliştirilecek bağlar konusunda eşgüdüm içinde olma noktasında mutabık kaldı.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir