Avrupa’da köylere taşınanlara 44 bin euro teşvik verilecek

Avrupa'da başta İspanya ve İtalya olmak üzere birçok ülke köyleri tekrar canlandırıp, nüfuslarını artırmak gayesiyle taşınacak şahıslara ...


Avrupa’da başta İspanya ve İtalya olmak üzere birçok ülke köyleri tekrar canlandırıp, nüfuslarını artırmak gayesiyle taşınacak şahıslara teşvikler sunuyor.

44 bin euroya kadar teşvik verileceği açıklanırken, bilhassa konuttan çalışanların maksat alındığı belirtildi.

YERLEŞENLERE 580 BİN TL VERİLECEK

İskoçya, nüfusun azalmasını engellemeye yönelik bir plan kapsamında, önümüzdeki beş yıl içinde Outer Hebrid bölgesindeki North Uist adasına yerleşecek şahıslar aradığını açıkladı.

Hükümet, programa 5 milyon sterlin bütçe ayırdığını bildirilirken 100 kişi ya da aileye adaya yerleşmeleri için 50 bin sterlin (580 bin TL) verileceği belirtildi.

‘DİJİTAL GÖÇEBELER’

Koronavirüs pandemisi, dünya çapında iş yapış formlarından hayat yerlerine kadar birçok şeyin değişmesine neden oldu.

Meskenden çalışmanın arttığı bu süreçte, nüfusu her geçen gün azalan ve ekonomileri tükenen Avrupa köyleri ise, şahıslara taşınmaları karşılığında 44 bin euroya kadar (435 bin TL) teşvik teklif ediyor.

Ünlü araştırmacı William Russell, başta azalan nüfus olmak üzere, kasaba yahut köylere ekonomik teşvik ve tarihi eser niteliği taşıyan meskenlerin yenilenmesinin amaçlandığı teşvikler ile ilgili bilhassa meskenden çalışan ‘dijital göçebeler’ ismi verilen kümenin hedeflendiği belirtti.

İSPANYA, ASTURİAS’TAKİ KÜÇÜK KASABALAR

İspanyolların bir kısmı, ülkenin klâsik pueblolarını (köyleri) daha büyük kentlere taşınmak için terk ediyor.

Bu nedenle lokal yöneticiler, insanları geri getirmenin en âlâ yolunun finansal bir teşvik sunmak olduğu sonucuna vararak, taşınan her aileye 3 bin euro (Yaklaşık 30 bin TL) verileceğini açıkladı.

Nüfusu 600’ün altına inen ve 17’inci yüzyıldan kalma mimarisiyle Avrupa’nın en eski yapılarından kimilerini bulunduran Asturias köylerinde, yöneticiler doğan her bebeğin ailesine de 3 bin euro verileceğini bildirdi.

İSPANYA GALİÇYA

İspanya’da köylerine taşınanlara teşvik verileceğini açıklayan bir öteki köy ise Galiçya dağlarının ortasında bulunan Rubia.

Yöneticiler, köye taşınmak için İber yarımadasının görünümünün kâfi olabileceğini düşünse de, taşınan şahıslara aylık 100 ila 150 euro ortasında para verileceğini aktardı.

İRLANDA’NIN TAMAMI

Son periyotta birçok şirket, düşük kurumlar vergisi ve AB ile olan ilişkileri nedeniyle İrlanda’yı Avrupa merkezi olarak seçmiş durumda.

İrlanda, ülkesine taşına kaidelerini gevşetirken, ülkede şirket kurmak isteyen bireylere birinci üç yılında 10 şahsa iş ya da 1 milyon euro satış yapma kaidesi koşuyor.

Bu koşullarla birlikte ülkede yalnızca geçtiğimiz yıl corona virüs nedeniyle 120 milyon euronun üzerinde yardım dağıtıldı.

İSVİÇRE: ALBİNEN DAĞLARI BOYUNCA

İsviçre, dağlık inziva yerleşim yeri olan Albinen’e taşınılması durumunda aile başına 25 bin 200 dolar ödeme yapıyor.

2017 yılından bu yana her yıl dört aileye bu teşviki veren ülkede, kaideler ise; 45 yaşından küçük olmak, en az 10 yıl kalmak ve vatandaş olmak ya da vatandaş olan biriyle evlenmek.

Dünyanın en uygun eğitim ve sıhhat hizmetlerinin bulunduğu belirtilen Albinen ile ilgili bir başka cazibeli durumun ise, pak havası ve yüksek maaş imkanları olduğu belirtiliyor.

1 EUROYA MESKENLER

İtalya’da son devirlerde eski ve tarihi meskenlerin birebir emsal doku ile yenilenmesi gayesiyle 1 euroya satışa çıkması her geçen gün daha da tanınan oldu.

Sicilya, Sardunya, Abruzzo ve Milano’da yapılan teşvikler ile köy nüfuslarının artırılması hedefleniyor.

İTALYA: PUGLİA, ABRUZZO VE CALABRİA’DAKİ KÖYLER

1 Euroya tarihi bir mesken alıp yenilemenin cazip gelmediği bireyler için ise İtalya’da bireylerin taşınmaları üzerine diğer teşvikler de bulunuyor.

İtalya’nın Puglia bölgesinde yer alan orta çağ köyü Candela, bekarlara, çiftlere yahut çocuklu ailelere 800 ila 2 bin euro ortasında teşvikler sunduğunu açıkladı.

‘Küçük Napoli’ olarak isimlendirilen köyden teşvik alabilmek için kaideler ise, 7 bin 500 euronun üzerinde bir maaş ve resmi ikamet başvurusu.

ABRUZZO

İtalya’da bir öbür teşvik veren köy ise Abruzzo bölgesinde Santo Stefano di Sessanio.

Arnavut kaldırımlarıyla döşenmiş kasaba, kaldığınız müddet boyunca bir iş yeri açmanız beklentisiyle, 18-40 yaşları ortasındaki yeni sakinleri orada yaşamaya teşvik etmek için yakın vakitte 44 bin euroya varan hibeler sunmaya başladı.

Köy nüfusunun 2 binin altına inmesi nedeniyle teşvik paketini hızlandıran köye başvurma koşullar ise 40 yaşın altında olmak.

Ülkede teşvik ise bin ila 8 bin euro formunda üç yılda ödeniyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir