Bahreyn’de, sinagoglar 74 yıl sonra ibadete açıldı

Bahreyn Hükümdarının Müsteşarı Halid bin Ahmed, resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Manama'daki eski Yahudi sinagogunda cumartesi ...


Bahreyn Hükümdarının Müsteşarı Halid bin Ahmed, resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Manama’daki eski Yahudi sinagogunda cumartesi ritüeli ve Tevrat ayinlerinin 74 yıl sonra yine başladığını açıkladı.

“TARİHİ BİR AN”

Bin Ahmed, gelişmenin Bahreyn’deki Museviler için tarihi bir an olduğunu belirtti.

Son vakitlerde Yahudi ve Arap dünyasının basın yayın organlarında yer alan bilgilere nazaran, Bahreyn’de 36 ile 50 ortasında Yahudi yaşıyor.

Öte yandan Şubat 2020’de Bahreyn İstişare Meclisi Üyesi Nansi Huduri, basına yaptığı açıklamada, ülkede daha evvel yüzlerle söz edilen Yahudi sayısının 36’ya düştüğünü söylemişti.

Sinagogun 1930’larda açıldığını hatırlatan Huduri, kapatılma kararının da günde 3 sefer yapılan ibadete en az 10 kişinin katılması konusunda yaşanan kahır nedeniyle alındığını aktarmıştı.

İSRAİL İLE OLAĞANLAŞMA

İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn ortasında 15 Eylül 2020’de Beyaz Saray’da düzenlenen merasimle alakaları olağanlaştırma mutabakatı imzalanmıştı.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir