Bakan Pakdemirli: Yerleşim yerlerini tehdit eden yangın yok

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Etraf ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil ...


Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Etraf ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu Muğla’da Afet Uyum Merkezi’nde açıklamalarda bulundu.

5 YANGIN DEVAM EDİYOR

Kavaklıdere, Köyceğiz, Milas, Yatağan, Karaköy yangınlarının devam ettiğini belirten Bekir Pakdemirli, Isparta Sütçüler, Antalya Kaş, Hatay İskenderun, İzmir Urla-Torbalı, Manisa – Göredes, Muğla-Dalaman ve Datça yangınlarının gün içerisinde denetim altına alındığı bildirildi.

15 uçak, 9 İHA, 1 insansız hava helikopteri, 64 helikopter, 850 arazöz ve su tankeri, 150 iş makinası, 5 bin 250 çalışanın devam eden yangınlara müdahale ettiğini açıkladı.

“ZOR BİR OPERASYON”

Pakdemirli, “Bugün prestijiyle 89 hava aracının günlük bir uyumunu yapmak durumunda kalıyoruz. Bu gerçekten sıkıntı bir operasyon. Olağan kaidelerde ormanın taşıdığı yükün çok daha ötesinde. Her sabah gün doğumuyla bir arada 4 farklı lisanda brifingle hava uçaklarının güne başlaması var. Çok disiplinli bir halde arkadaşlarımız Dalaman havalimanına konuşlandıları. Bugün Yunanistan’ın Zakyntos adasında da yangın söndürme uçaklarından birinin düştüğünü öğrendik. Bu mevzuya daha fazla hassasiyet göstermemiz gerekiyor” tabirlerini kullandı.

“2 UÇAK FİLOMUZDAN AYRILDI” 

Pakdemirli, “Bizim teşkilatta 3 amfibik uçak, 39 helikopter, bir İHA’mız vardı. 10 jandarma helikopteri çok kısa bir müddet içerisinde bambi bucket’ları takarak su atmaya bizlere katıldı. Farklı ülkeden 27 hava aracıyla uyum devam ediyor. Filomuza dışardan gelen 2 uçak, Yunanistan ve ABD’deki yangınlardan ötürü ayrıldı” diyerek hava filosunun son durumunu açıkladı.

“YUNANİSTAN’DAN UÇAK TALEBİNİ DEĞERLENDİRMEYE ÇALIŞIYORUZ”

Yunanistan’ın bir uçak talebi olduğunu da belirten Pakdemirli, “Bunu değerlendirmeye çalışıyoruz. Bizdeki yangınların hafiflemesiyle birlikte şayet sağlayabileceksek bunu da Yunanistan tarafına sağlıyor olacağız” dedi.

Muğla yangınlarına ait konuşan Pakdemirli, şöyle devam etti:

“Muğla yangınları özelinde 29 Temmuz’da Marmaris’te çıkan yangın 6 Ağustos prestijiyle denetim altına alındı. 29 Temmuz’dan bu yana da Muğla’da 16 orman yangını meydana geldi. Bu yangınlara 6 uçak, 39 helikopter, 630 arazöz, yaklaşık 128 iş makinası, 3 bin 600 işçi misyon yaptı. Muğla’da 10 bin 400’e yakın sorti, 180 bin ton su atıldı.

“YATAĞAN YANGINI TÜKENMEYE YAKIN”

Yatağan yangınını denetim alma çalışmaları devam ediyor. Bu yangın için söyleyebileceğim, yangın odakları tükenmeye yakın. Havanın sıcak olması ve nemin düşük olması sebebiyle soğutma çalışmalarının nizamlı yürütülebileceğinden emin olacağımız bir düzeye gelmeyi bekliyoruz. Genel prestijiyle Muğla’daki tüm yangınlarla alakalı durum düzgüne gidiyor. Dünden, iki gün evvelce daha uygun bir noktadayız. Şu anda hala denetim altına alındı demek için erken ancak o noktaya gittiğimizi söyleyebilirim.

“MİLAS YANGINI GERÇEKTEN ÇOK ENTERASAN BİR YANGIN”

Milas yangını sahiden çok enterasan bir yangın. Üstte büsbütün yeşil bitki örtüsü, çok sık, içine girilemiyor. Uçaklarla on binlerce ton su atmamıza karşın yangın odaklarını kurutabilmiş değiliz. Yaklaşık yarım saat evvel yangının odağına ve kalbine girdik. Yeni bir yerde bir parlama daha var. Herhalde Milas’taki yangını da çok süratli bir halde denetim altına alacağız diye düşünüyoruz. Şimdi denetim altında değil. Bilhassa termik santralle ilgili riskler de saat saat geçtikçe daha da azalarak devam etmekte.

Kavaklıdere, Köyceğiz, Karaköy yangınları da devam ediyor lakin bunların hepsiyle ilgili olumluya hakikat bir gidişat var.

“15 ÜLKEYLE SAVAŞMAK MÜMKÜN DEĞİL”

Antalya ve Muğla’daki yangınların geneline baktığımız vakit global bir halde önemli bir sıcaklık dalgası tüm dünyayı sarmış durumda. Tüm dünyada önemli yangınlar var. Son 2 yılda toplam 5 büyük yangın yaşayan Türkiye, son 12 günde 16 büyük yangınla karşı karşıya kalmak durumunda kaldı. Büyük yangınları kısa müddette denetim altına almak güç bir iş. Dünyanın en güçlü ülkesi olabilirsiniz. Harika gücü olabilirsiniz. 3-5 ülkeyle savaşabilirsiniz lakin 15 ülkeyle savaşmak mümkün değil. Ona ne uçağınız, ne tankınız, ne işçiniz kâfi. Biz son günlerde bunu yaşadık. Süratli bir biçimde aşikâr bir noktaya geldik. İnşallah yangınların sonuna gerçek geliyoruz. Şu anda yerleşim yerlerini tehdit eden bir yangınımız yok.”


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir