Batman’da bekçiler, fıstık bahçelerinde hırsız nöbeti tutuyor

Batman'ın Beşiri ilçesine bağlı Yenipınar köyünde, fıstığın olgunlaşmaya başlamasından hasat periyoduna kadar iki aylık mühlet için köylüler ...


Batman’ın Beşiri ilçesine bağlı Yenipınar köyünde, fıstığın olgunlaşmaya başlamasından hasat periyoduna kadar iki aylık mühlet için köylüler harekete geçti.

Fıstık ağaçlarına hırsızların dadanmasıyla bekçi ve bahçe sahipleri,  av tüfekleriyle geceleri nöbet tutuyor.

Fıstığın bölgedeki en değerli eser olduğunu, bu yüzden de gece ve gündüz fıstık bahçelerinin müdafaası gerektiğini söyleyen İdris Baymaz, “

Hasat devrinde hırsızlara karşı fıstık ağaçlarını müdafaaya çalışıyoruz. Dönüşümlü olarak bahçelerimizde nöbet tutuyoruz, devriyeleri atıyoruz. Gündüzleri de bahçe etrafında yaya olarak dolaşıyoruz. Bu yıl kuraklığın tesiriyle geçen yıl elde ettiğimiz randımanı alamayacağız. Yüzde 70 oranında eser kaybı yaşanacak” dedi.

“AŞIRI SICAKLAR OLUMSUZ ETKİLEDİ”

Batman Fıstık üreticileri Birliği Lideri Hıfzullah Akdaş, Batman ovasında 101 bin dönümlük alana ekilen fıstığın yüzde 40’ından randıman alındığını söz etti.

Bu yıl kuraklık nedeniyle rekoltede önemli bir kaybın olacağına işaret eden Akdaş, “Geçen yıl 12 bin ton civarında eser elde etmiştik. Maalesef bu yıl çok sıcaklar ve kuraklık randımanı olumsuz etkiledi.

Ağaçların yaprakları kurudu. Fıstığın taneleri de bozulmaya başladı. Bu nedenle geçen yıl elde ettiğimiz eserin çok gerisinde bir rekolte olacak. Batman ovasında 6 bin ton civarında bir rekoltenin gerçekleşmesini bekliyoruz” diye konuştu.

“BU YIL ESER DÜŞÜK OLACAK FAKAT FİYATI ARTACAK”

Daha evvel mercimek, arpa ve buğday ektikleri kuru yerlerin birçoklarının katma bedeli yüksek olan fıstık bahçelerine dönüştüğünü söyleyen Akdaş, “Çiftçi artık katma bedeli yüksek eser olan fıstığa yöneldi. En değerli olan fıstık çok zahmetli bir iş. Fıstık üreticisinin de desteklenmesi gerekiyor. Siirt, Gaziantep ve Şanlıurfa’dan gelen tüccarlar Batman’da kilosunu 65-70 TL ortasında aldığı fıstığı satın alıyor. Bu yıl eser düşük olacak ancak fiyatı da artacak” dedi.

“FISTIĞA TAKVİYE ŞART”

Batman Ziraat Odası Lideri Nizamettin Aydiş ise Batman Ovası’nda daha çok kıraç alanlarda fıstık ekiminin yapılmasının gerektiğini belirtti. Aydiş, “100 bin dönümü geçen fıstık alanları Batman çiftçisinin bu esere ne kadar kıymet verdiğini gösteriyor. Çiftçiden tek isteğimiz var. O da birinci sınıf yerlere eser ekmemeli.

Fıstık daha çok kıraç alanları sever. Kayalık alanlara ekilen fıstığın aroması yüksek olur. Fıstığa takviye kaide. Bu mevzuda fıstık üreticileri birliğinin hazırladığı projelere takviye veriyoruz lakin bu yıl kuraklık ve sıcaklık fıstık ekimini önemli etkiledi” diye konuştu.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir