Bilim insanları şaştı: Covid-19 “Hasta S.”nin vücudunda 40 mutasyon geçirmiş

2019’un son günlerinde ortaya çıkan corona virüsü salgını mutasyona uğrayarak yayılmaya devam ediyor… Hastalıkla uğraş aşı, toplumsal ara ve ...


2019’un son günlerinde ortaya çıkan corona virüsü salgını mutasyona uğrayarak yayılmaya devam ediyor… Hastalıkla uğraş aşı, toplumsal ara ve hijyen kurallarıyla birlikte sürerken, Rusya’dan çok çarpıcı bir olay ortaya çıktı.

2020 yılının Nisan ayında Rusya’da corona virüsüne yakalanan ve “Hasta S” kod ismiyle anılan bayanın bedenini inceleyen tabipler ve uzmanlar şaşkına çeviren bulgulara ulaştı. Nisan ayında kanserle çaba ettiği sırada Covid-19 bulaşan bayan, bu yılın Mart ayında yapılan test sonucunda negatif sonuç aldı.

“SPOR SALONU ÜZERE KULLANMIŞ”

En uzun müddet Covid-19 bulaşmış hasta olarak tarihe geçen bayanı inceleyen Moskova’daki Skolkovo Bilim ve Teknoloji Enstitüsü yetkilileri bayanın bedenindeki Covid-19’un daima evrim geçirerek mutasyona uğradığını tespit etti. Uzmanlar, “Covid-19, hastanın bedenini bir spor salonu üzere kullanarak kendini daha fit ve sağlıklı hale getirmiş ve güçlenmiş. Virüs süratle mutasyona uğramaya da devam ediyor” tabirini kullandı.

Profesör Georgii Bazykin, “Bu cins virüsler bulundukları bedende çok kısa bir müddette mutasyona uğruyor ve bağışıklık sistemi düşük olan bireylere saldırıyorlar. Bu örnekte virüs hastanın vücudunu bir spor salonu üzere kullandı. Virüs hayatta kalmak ve daha süratli üremek için mutasyona uğradı. Antikorlardan kaçmak için yüzey proteinlerini değiştirdi” dedi.

Araştırmayı yürüten isimlerden olan Evgeniia Alekseeva, “Bu çok baş karıştırıcı. Virüs neden olmayan bir antikora karşı yüzeyini değiştiriyor” yorumunu yaptı. Bilim insanları bu virüsün bulaşma süreciyle ilgili somut bir kanıt olmadığını belirterek, “Yeni varyantlar da bu biçimde oluşabilir” dedi.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir