Bill Gates’ten sıtmayla nasıl mücadele edilir yazısı

Koronavirüs pandemisinin ortaya çıkmasıyla birlikte Microsoft'un kurucusu Bill Gates, 2015'te yaptığı "salgın hastalıkların 10 milyondan fazla ...


Koronavirüs pandemisinin ortaya çıkmasıyla birlikte Microsoft’un kurucusu Bill Gates, 2015’te yaptığı “salgın hastalıkların 10 milyondan fazla insanın vefatına neden olabileceği” formundaki açıklamasıyla uzun müddet konuşuldu.

Salgını fırsat bilerek insanlara mikroçip takacağı savlarını reddeden Gates, son olarak sıtma hastalığına ait görüşlerini paylaştı.

“HER YIL 400 BİNDEN FAZLA VEFATA NEDEN OLUYOR”

“Bir salgın sırasında sıtmayla nasıl savaşılır?” başlıklı yazısında Gates, koronavirüs kaynaklı karışıklıklara karşın, Afrika’da sıtmayla uğraş kapsamında uygulanan programların hayat kurtarıcı olduğunu ve tedavi uğraşlarını sürdürdüğünü belirtti.

Gates, çabadaki muvaffakiyete karşın yapacak çok iş olduğunu aktararak, “Sıtma, her yıl 400 binden fazla insanı öldürmeye devam ediyor. Sokağa çıkma ve hareket kısıtlamaları, Afrika’daki teşhis ve tedavi uğraşlarına erişim de dahil olmak üzere birtakım kritik sıtma faaliyetlerini engelledi.” dedi.

DSÖ’NÜN AFRİKA TAHLİLİ

Dünya Sıhhat Örgütü’nün (DSÖ) modelleme tahliline nazaran, Sahra altı Afrika’daki yıllık sıtma ölümlerinin iki katına çıkabileceği ve 20 yılı aşkın müddettir görülmeyen vefat oranlarına geri dönülebileceği varsayım ediliyor.

“EN MAKUS SENARYODAN ŞİMDİLİK UZAĞIZ”

DSÖ’nün çalışmasına işaret eden Gates, pandemiyle karşın sıtmayla uğraş programlarını uygulamaya devam eden Afrika ülkelerinin sayesinde “en makûs senaryodan en azından şimdilik” kaçınıldığını kaydetti.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir