Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu’ndan Memur-Sen’e toplu sözleşme tepkisi

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Lideri Mehmet Balık, toplu mukavele görüşmeleri hakkında bir açıklama yaptı. Balık, açıklamasında Memur-Sen ...


Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Lideri Mehmet Balık, toplu mukavele görüşmeleri hakkında bir açıklama yaptı. Balık, açıklamasında Memur-Sen’e de reaksiyon gösterdi.

“EMEKLİLERE GETİRECEĞİ TEK ŞEY AÇLIK VE SEFALETTİR” 

Balık yaptığı yazılı açıklamada şu tabirleri kullandı; “İki yılda bir sahnelenen ‘kamu işçilerinin kelamda toplu sözleşme’ orta oyunu bu yılda devam ediyor. 2 Ağustos tarihinde başlayan kelamda toplu görüşmelerde iktidar, ‘memurlarımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz’ dedi. 12 Ağustos tarihinden iktidar tarafından açıklanan artırım teklifinde yüzde 5 ve yüzde 6’lık artırım oranları çıktı. Bir sefer daha iktidara milyonlarca kamu işçisi ve emeklisi ismine sormak istiyoruz, sizler işçileri hangi enflasyona ezdirmemekten kelam ediyorsunuz? TÜİK’in adrese teslim makyajlı enflasyon bilgilerinden mi? Merkez Bankası Lideri Şahap Kavcıoğlu resmi enflasyonun gerçekleri yansıtmadığını açıkladı. Pekala, yılsonu amacınıza nazaran mi işçileri enflasyona ezdirmemekten kelam ediyorsunuz? Unutmayalım ki maksat enflasyon önerisi IMF siyasetlerinin bir teklifidir.

IMF bizden borç istedi diyen iktidar işçilere IMF siyasetlerini dayattığının açık bir itirafıdır. Geriye bir tek enflasyon kalmaktadır oda halkın gerçek enflasyonudur. Halkın mutfağında hissettiği gerçek enflasyon oranı ise son bir yılda yüzde 30 oranında artmıştır. Sonuç olarak iktidarın bu artırım önerisi memurlara ve emeklilere getireceği tek şey açlık ve sefalettir. Daima olarak dünyada yeni bir lige yükseldiğimiz tez edilmektedir. Lakin enflasyonda da işsizlikte de dünya sıralamasındaki yerimiz 3. Dünya ülkelerinin olduğu lige demir atmıştır. Yani iktidar, memuruna ve emeklisine 3. Dünya ülkelerinin kendi vatandaşına layık gördüğü ömür ve refah şartlarını dayatmaya çalışmaktadır”

“İKTİDARA İSE SON UYARIMIZDIR” 

“İşte bu yüzdendir ki bu yılda her iki yılda olduğu üzere bir orta oyun sergilenmek istenmekte” diyen Balık; “Sözde enflasyona kamu çalışanlarını ezdirmedik propagandası ile kelamda toplu mukavele görüşmelerinde çalışanlar, yoksulluk hududunun altında ki artırım oranlarına mahkûm edilmek istenmektedir. Natürel iktidar işçilere dayatılan sefalet siyasetlerinde tek başına hareket etmemektedir. Burada işçileri tahminen de iktidardan daha fazla sömüren yandaş sendika Memur-Sen’dir.

Hepimiz çok uygun biliyoruz ki yandaş sendika, evvel bu artırıma itiraz eder üzere yapacak daha sonra ise bunun altına imza atmıyorum diyecek ve işçiye sefalet nizamı Kamu Vazifelileri Yüksek Hakem Heyetince dayatılacaktır. Bu bir öngörü değildir, yıllardır yaşadığımız alışagelmiş bir senaryonun kendisidir. Ve biz kamu çalışanları olarak bu senaryonun da bu yıl sergilenmesine asla ve asla müsaade vermeyeceğiz. Tüm kamu çalışanlarına ve emeklilerine kelamda toplu mukavele sürecinin son günlerinde son ve acil davetimiz, iktidara ise son uyarımızdır” tabirini kullandı.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir