Bursalılar 9 yıldır hızlı hızlı treni bekliyor: Ne hat var ne tren

AKP’li yöneticilerin temelini 2012 yılında attığı Bursa-Ankara Süratli Tren sınırı yılan öyküsüne döndü. Aynı devirde temeli atılan Ankara-Sivas ...


AKP’li yöneticilerin temelini 2012 yılında attığı Bursa-Ankara Süratli Tren sınırı yılan öyküsüne döndü. Aynı devirde temeli atılan Ankara-Sivas tamamlandı, deneme seferlerinin de 4 Eylül’de başlayacağı açıklandı. CHP Bursa Vilayet Lideri İsmet Karaca,  “Sivas-Ankara sınırı temeli, Bursa-Ankara sınırı temeli ile tıpkı yıllarda atıldı. Kırıkkale, Yozgat ve Sivaslılar güle güle kullansınlar. O hatta deneme seferleri önümüzdeki hafta başlıyor. Bursalılar’a ise AKP’den masallar dinletiliyor. Merkezi idareden kâfi yatırım alamayan Bursa AKP hükümetlerinin üvey evladı mı?” dedi.

“HIZLI TREN DİYE BAŞLADI YÜK TRENİ OLDU”

Bursa’nın tren bekleyişinin AKP hükümetlerinin sorumsuz yaklaşımları nedeniyle umutsuz olay haline dönüştüğünü kaydeden Karaca şunları söyledi:

“Bilecik-Yenişehir-Bursa çizgisinin temeli 2012’de, Bursa’da Mudanya yolu Balat mevkiinde atıldı. AKP’nin bakanları, vekilleri 2016’da Bursalılar trene kavuşacak diye müjde üzerine müjde yağdırdı. Pekala sonuç ne oldu? 2016’ya yetişmedi, 2019 geride kaldı. Yanılgılı seçimler nedeniyle güzergah tam 6 kere değişti, varış noktası başlangıçta öngörülmediği formuyla Bandırma’ya uzatıldı. Finans idaresinde başarısızlıklar yaşandı. Süratli tren diyorlardı, yüksek standartlı tren sınırına dönüştü. Taksit taksit yeni kararlar verildi. Bu türlü acayip proje idaresi olur mu? Birinci başta gerçekçi bir proje ortaya koyar, yola devam edersin. Bursa-Ankara süratli tren projesi, Mühendislik kısımlarında başarısızlık ve berbat idare örneği olarak okutulması gereken bir beceriksizlikler silsilesine dönüştü, yük treni oldu. Bugün prestijiyle ortadan tam 9 yıl geçti, ne sınır var, ne tren var. Osmaneli-Bursa kısmı için bugün 2023’ü maksat gösteriyorlar ancak yeni güzergah değişikliği nedeniyle bu tarihin gecikeceği de şimdiden muhakkak. Osmaneli-Bursa tamamlandıktan sonra lakin Bursa-Bandırma güzergâhı başlayacak.”

“BURSA 15 MİLYAR İHRACAT POTANSİYELİNE SAHİP”

201 kilometrelik Bandırma-Bursa-Yenişehir-Osmaneli Yüksek Standartlı Demiryolu Sınırının 56 kilometrelik kısmının Bursa-Yenişehir ortasında, 50 kilometrelik kısmının Yenişehir-Osmaneli ortasında yapılacağını, Bursa-Bandırma sınırının da 95 kilometre olacağını hatırlatan CHP’li Karaca kelamlarını şöyle tamamladı:

“15 milyar dolarlık ihracat potansiyeline sahip bir vilayet, böylesine berbat idarelerle mağdur edilmeye devam ediliyor. Bursalılar AKP’ye hiç de hak etmediği kadar siyasi takviye verdiler lakin karşılığı daima hüsran oldu. Bugünden kelam veriyoruz. Bursa’nın yüzü, CHP iktidarında gülecek.”


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir