CDC’den hamilelere corona aşısı tavsiyesi

ABD’de Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezleri corona virüsü aşısı olmayan tüm gebe bayanlara Covid-19 aşısı olmasını tavsiye etti. CDC Yöneticisi ...


ABD’de Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezleri corona virüsü aşısı olmayan tüm gebe bayanlara Covid-19 aşısı olmasını tavsiye etti. CDC Yöneticisi Dr. Rochelle Wallansky yaptığı açıklamada, “aşıların inançlı ve etkili” olduğunu belirterek, “Son derece bulaşıcı delta varyantıyla karşı karşıya olduğumuz bu periyotta, aşılanmamış gebeler ortasında Covid-19’un önemli sonuçlarını gördüğümüz için acil bir biçimde aşılamayı artırıyoruz” dedi.

CDC, aşı kılavuzunu ABD’de Delta mutasyonu nedeniyle hastaneye yatışlarda ve can kayıplarındaki artışın akabinde güncelledi. CDC’nin gebelerin aşılanmasına ait güncellediği kılavuza nazaran, hamilelik nedeniyle aşı olmayan bayanların, Covid-19’a bağlı düşük, meyyit doğum ve önemli hastalıklar açısından yüksek risk taşıdıkları belirtildi. CDC’nin yeni tavsiyesine nazaran aşılamanın, emziren anneler ve gebe kalmayı planlayan bayanlar için de geçerli olduğu belirtildi.

GEBELER ORTASINDA AŞILAMA YÜZDE 23

CDC’nin Üreme Sıhhati Bölümü’nde Acil Durum Hazırlık ve Müdahale takımının ekip önderi Sascha Ellington ise yaptığı açıklamada, gebe bayanlarda aşılamanın düşük olduğunu ve gebeler ortasında aşılama oranının yalnızca yüzde 23’ünün en az bir doz aşılandığını aktardı.
Gebeler ortasında aşılamayı arttırmak istediklerini belirten Ellington, “Kadınların korunmasını istiyoruz. Rastgele bir güvenlik riski görmüyoruz ve bu nedenle aşılamanın yararları, potansiyel yahut bilinmeyen risklerden nitekim daha ağır basıyor” dedi.

“DOĞURGANLIKLA İLGİLİ YAYILAN EFSANELERİN FARKINDAYIZ”

Ellington ayrıyeten, aşı hakkındaki dezenformasyonlara değinerek, “Doğurganlıkla ilgili yayılan efsanelerin farkındayız. Bunlar rastgele bir delile dayanmıyor. Bunu destekleyen hiçbir bilim yok” tabirlerini kullandı.

2 BİN 500 BAYAN ÜZERİNDE ARAŞTIRMA YAPILDI

CDC’nin 2 bin 500 bayan üzerinde yaptığı aktüel bir araştırmanın bilgilerine nazaran, 20 haftalık hamilelikten evvel en az bir doz Pfizer/BioNTech yahut Moderna aşısı olanların düşük yapma riskinde rastgele bir artış olmadığı belirtildi.

DÜŞÜK YAPMA ORANI YÜZDE 13

Araştırmaya nazaran, gebe bayanların yaklaşık yüzde 23’ünün en az bir doz aşılandığı belirtilirken, aşılananlar ortasında yaklaşık yüzde 13’lük bir düşük oranının bulunduğu aktarıldı.

Uzmanlar, Covid-19 aşılarının onaylanmasına yol açan çalışmalara gebe bayanların dahil edilmemiş olmasına karşın, aşıların onlar için de inançlı olduğunu ve hamilelik sırasında verildiğinde yeni doğan bebeklere bir ölçü müdafaa sağlayabileceğini belirtti.

Kimi uzmanlar ise, Delta mutasyonunun gebe bayanlarda virüsün öteki mutasyonlarından daha şiddetli semptomlara neden olabileceği konusunda ikazda bulundu.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir