Cerrahi maskeler mi, N95 mi? COVID-19 karşı hangi maske daha etkili?

Corona virüsü salgını tesirini, Delta varyantı ile devam ettirirken, sıhhat yetkilileri de virüsten korunmak için maskenin ehemmiyetini sık sık ...


Corona virüsü salgını tesirini, Delta varyantı ile devam ettirirken, sıhhat yetkilileri de virüsten korunmak için maskenin ehemmiyetini sık sık vurguluyorlar. Bir buçuk yılı geçen pandemi sürecinde en çok tartışılan mevzulardan biri de hangi maskenin daha yeterli bir müdafaa sağladığıydı. Son olarak Kanada’da yapılan bir araştırma da maskelerin aktifliğini inceledi.

Waterloo Üniversitesi’nin maskelerin müdafaa seviyeleri ile ilgili yaptığı çalışmada; standart bir cerrahi ve üç katlı kumaş maskenin sırayla yalnızca yüzde 12.4 ve yüzde 9.8 oranda filtre sağladığı, lakin KN95 ve N95 maskelerinin yaygın olarak kullanılan bez ve cerrahi maskelere nazaran daha yüksek filtreleme verimliliği sağladığı ortaya koyuldu.

YÜZDE 50’SİNDEN FAZLASINI FİLTRELİYOR

Çalışma, daha değerli, yüksek kaliteli N95 ve KN95 maskelerinin içeride birikebilen ve başka beşerler tarafından solunduğunda COVID-19 virüsünü yayan aerosollerin yüzde 50’sinden fazlasını filtrelediğini buldu.

Physics of Fluids mecmuasında yayınlanan çalışma; geniş, kapalı ve havalandırılmayan bir odada gerçekleştirildi.

Çalışmanın muharrirlerinden biri, çeşitli maskelerin etkinliğinde kıymetli farklılıklar olduğunu söyledi. Makine ve mekatronik mühendisliği profesörü Serhiy Yarusevych, “Bir odada hem yakınlardakilerden hem de uzaktan korunmak için rastgele bir yüz maskesi takmanın yararlı olduğuna kuşku yok. Lakin, aerosollerin denetimi kelam konusu olduğunda maskelerin etkinliğinde çok önemli farklar var” dedi.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir