Çeşme’de eylül rezervasyonları şimdiden dolmaya başladı

Çeşme, Kurban Bayramı tatilinde 1milyon 500 bini aşkın tatilcinin akınına uğrarken, bayram sonrasında da tatilcilerin ağır ilgi gösterdiği bir ...


Çeşme, Kurban Bayramı tatilinde 1milyon 500 bini aşkın tatilcinin akınına uğrarken, bayram sonrasında da tatilcilerin ağır ilgi gösterdiği bir turizm beldesi olmaya devam etti.

“2019’UN SAYILARINI YAKALAYACAĞIZ”

Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) Lideri Yakup Demir ve Ege Turistik İşletmeler Konaklamalar Birliği (ETİK) Lider Yardımcısı Orhan Evrak, dolu dolu bir dönem yaşandığını belirterek, 2019 yılı sayılarının yakalanacağını düşündüklerini tabir ettiler. Demir ve Doküman, eylül ayı rezervasyonlarının da şimdiden yüzde 60-65’leri bulduğunu, daha da artmasını beklediklerini açıkladı.

ÇEŞTOB Lideri Yakup Demir, Çeşme olarak epey şad edici konuk dolulukları olan bir yaz geçirildiğini belirterek, “Bilhassa haziran ayında, olağanlaşmanın çabucak sonrasında rezervasyonlarda bir eza olur diye korkuyorduk. Ancak her şeye karşın olağanlaşmanın sonrasında, doluluklarımız, hafta sonlarından başlamak üzere ağır bir formda artmaya başladı.

DOLULUK KURBAN BAYRAMI İLE BİRLİKTE TEPE YAPTI

Kurban Bayramı ile birlikte doruğa oturdu. Rezervasyonlarımız, bayrama 2-3 hafta kala yüzde 100 doluluklara ulaşmıştı. Bayramdan sonra da bu dolulukları yaşamaya başladık.” dedi.

“AB’NİN ALDIĞI TÜM OLUMSUZ KARARLARA KARŞIN GURBETÇİLERİMİZ, MEMLEKETLERİNİ ZİYARET ETMEKTE KARARLI”

Çeşme’de döneminin haziran ayının ortasında başlayıp ağustos ayının son haftasında bittiği telaffuzunun olduğuna dikkat çeken Demir, “Pandemiyi hariç tutarsak, son 5 yılda Çeşme turist sayısını artırdı. Geçmişte yüzde 90 yerli, yüzde 10 yabancı ağırlarken, artık ağırladığımız yabancı turist sayısı arttı. Sokaklarımıza şöyle bir göz attığımızda, dünyanın birçok ülkesinden turistler görüyoruz. Ayrıyeten, Avrupa Birliği’nin (AB) aldığı tüm olumsuz kararlara karşın de gurbetçilerimiz, kendi memleketlerini ziyaret etmekte kararlı oldular. Ağır bir çalışma periyodundan sonra gurbetçilerimiz, bir aylık tatillerini en kaliteli biçimde ülkemizde kıymetlendirmek için ellerinden geleni yapıyorlar.” sözlerini kullandı.

“ÇEŞME’NİN TANINIRLIĞI YURT DIŞINDA DA ARTTI”

Turizm cenneti Çeşme’nin tanınırlığının arttığına da dikkat çeken Demir, “Çeşme, popülerliğini ülke dışına taşımış durumda. Türkiye’de, 81 vilayet içerisinde Çeşme’yi tanımayan neredeyse yok. Artık Avrupa’da, Amerika’da da Çeşme’nin tanınırlığı arttı. Hatta Japonya ve Çin’den de turist almaya başladık. Turizm merak ile başlıyor. Verdiğimiz hizmet kalitesi ile Çeşme’deki turizmi en güzel biçimde geliştiriyoruz. Konuklarımızdaki memnuniyeti de üstlere taşıyoruz.” halinde konuştu.

“DOLULUK ORANININ YÜZDE 50’NİN ÜZERİNDE OLACAĞINI KESTİRİM EDİYORUZ”

Eylül ayı rezervasyonlarının da şad edici boyutta olduğunu açıklayan Demir, “Eylül ayında da rezervasyonlarımız yüzde 50-60’ları bulmuş durumda. Şu anda eylül ayının ortasına kadar olan süreçte yüzde 60’ları görüyoruz. Okulların erken açılması, rezervasyonlarda biraz azalmayı gösteriyor. Fakat doğal ki çocuklarımız okullarını çok özledi. Okulların açılması gerekiyor. Dolayısı ile eylül ayında da, ekim ayında da doluluklarımızın yüzde 50’nin üzerinde olacağını varsayım ediyoruz.” diyerek kelamlarını tamamladı.

“SEZON, YÜZDE 90-95 BANDINDA DEVAM EDİYOR”

ÇEŞTOB ve ETİK Lider Yardımcısı Orhan Evrak de yaptığı açıklamada, uygun bir dönem geçirdiklerini belirterek, “Dönem, haziran ayının ortasından itibaren süratli bir formda gelişti. Şu anda, 2019 yılının sayılarını yakalama tarafında büyük bir avantaj yakaladık. Tabi bunun nedenleri var. Geçen sene koronavirüsünün en ağır olduğu yıldı ve otellerimiz belirli aylarda kapalıydı. Dönem geç açıldı. Aşı şimdi bulunmamıştı. O güç günlerin akabinde aşı bulundu, beşerler aşılandı. Artık beşerler neredeyse dördüncü aşılarını yaptıracaklar. Turizm çalışanlarına aşı önceliği verildi. Bu büyük avantaj oldu. Çalışan çalışanımızın aşılarını yaptırdık. Genel olarak baktığımızda, 2020 kayıp bir yıl. 2021, bilhassa 20 Haziran’dan sonra, temmuz ve ağustos aylarında, yüzde 90-95 bantlarında seyrediyor. Şu anda da o denli devam ediyor.” diye konuştu.

“EYLÜL AYI REZERVASYONLARI HER AN ARTABİLİR”

Eylül ayı rezervasyonlarının da artarak devam ettiğini tabir eden Evrak, “Eylül ayı, şu an için yüzde 60-65 bandında. Eylül ayına daha 10 gün var. 10 gün içerisinde bu sayılar daha da artacaktır. Geçen yıldan alıştığımız bir şey var; 3 gün kala rezervasyonlar yapılıyor. Evvelden o denli değildi. Herkes 1-2 ay sonrasını planlıyordu. Artık planlayamıyor. Rezervasyonlarımız her an değişebiliyor.” halinde konuştu.

“MİSAFİRLERİMİZ PANDEMİ KURALLARINA UYUYORLAR”

Pandemi periyodunda insanların çok sıkıldığını, birçok kesimin yara aldığını belirten Evrak, “Biz turizmciler olarak en az yara alan bölümlerden birisiyiz. Turizme iktisadın jeneratörü diyebiliriz. Jeneratörün beslediği kollar da tıpkı anda ilerleyip, eski gücünü yakalamak zorunda. 2020 yılında çok geriye hakikat gidildi. Bu, yalnızca Türkiye’de değil, bütün dünyada bu türlü oldu.

ÇEŞME’YE GELEN TURİSTLER MASKE TAKIYOR

Çeşme özelinde şöyle bir durum var; temmuz ve ağustos ayında inanılmaz bir kalabalık yaşadık. Lakin insanlarımız, konuklarımız, bizim çok fazla söylememize gerek kalmadan ara, hijyen, maske kurallarına uyuyorlar.” sözlerini kullandı.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir